В края на миналата седмица стана ясно решението на Националната зравноосигурителна каса за откриване на клинична пътека, която да покрива извършването на роботизирани онкологични операции.

Проф. Добромир Димитров, който е ректор на Медицински университет - Плевен и началник на Клиниката по онкологична хирургия в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен - единствената за сега в Северна България с разрешение да позва пътеката, каза за Дарик радио:

"Откриването на пътека за роботизирана хирургия към Здравната каса е наистина важно събитие за нас, защото ни костваше около година и половина работа. Аз и проф. Димов от Пловдив бяхме инициаторите за създаването на пътеката и работихме в детайли по откриването й.

Нашият екип започна роботизираната програма, благодарение на подкрепата на акад. Горчев и проф. Томов през 2014 г. Но изискванията на Здравната каса са друго нещо.

Пътеката покрива абсолютно всички разходи за нашите пациентии вече успешно оперирахме и в момента се възстановяват четирима пациенти.

Надявам се, че вече, излизайки от полето на научните изследвания, които направихме през изминалите осем години, много повече пациенти ще имат възможност да се докоснат до високата технология на роботизираната хирургия“, каза проф. Добромир Димитров.

Академик Григор Горчев, който е пионерът във въвеждането на роботизираната хирургия в България припомни, че първата операция с робота "Да Винчи" беше извършена от проф. Добромир Димитров през 2014 г. "От тогава над 8 години беше борбата, за да се постигне финансиране от държавата. В крайна сметка сме щастливи, че това стана и по този начин нашите пациенти ще се докоснат до съвременните технологии, което е много важно", каза академик Горчев.

По новата клинична пътека на НЗОК в Клиниката по онкологична хирургия в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен ще се извършват асистирани с робот операции при пациенти със злокачествени заболявания в областта на коремната хирургия.