“Не можем да влезем в коалиция. В директна коалиция не можем да влезем. Няма как да стане. Просто не вярваме. Не можем да се лъжем по един и същи начин.” Така съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков коментира в предаването “Стълбището” по Дарик радио политическото бъдеще на ПП-ДБ в евентуален редовен кабинет след предстоящите предсрочни избори.
Петков обясни, че след изборите ще предложат на останалите политически партии модела за равноотдалечен премиер.
“Този модел не е нещо екзотично. Това е единственият работещ вариант, когато едни хора си нямат доверие, всеки да направи стъпка назад, да си махне политическото его, да не казва: “аз съм най-добрият на света” и да видим дали можем да изберем човек, който да е с обществено доверие, който да се е доказал в миналото с действията си и да се обединим около програма, която този премиер я види и като негова, да придвижим България напред”, заяви председателят на ПП.
За качествата на надпартийния премиер
Той обясни, че не държи ПП-ДБ да предложат този надпартиен премиер на след изборите. И подчерта, че ако някоя от другите партии предложи човек, който ПП-ДБ разпознае като някой, който “няма да бъде купен от Пеевски”, че държи на антикорупционната политика и вярва в правовата държава, ако се е доказал, че не поддава на изкушения, ПП-ДБ ще го подкрепи.
На въпрос не си ли взеха поука от фигурата на Калин Стоянов, която ПП-ДБ предложи за шеф на МВР, а после поиска отстраняването му, Петков обясни, че е бил “добър урок” за тях. И че такъв втори урок няма да им се случи пак.
Снимка: Калин Стоянов / БТА
Той разказа хронологията на събитията, довели до назначаването на Стоянов начело на МВР именно по тяхно предложение. Каза, че ГЕРБ са предложили тогава Атанас Илков да е вътрешен министър, но от ПП-ДБ се “притеснили, че той има реални зависимости от Пеевски” и казали “не”.
“Тогава ни предложиха Калин Стоянов, той не беше достатъчно известен, нямаше достатъчно минало, което да бъде по някакъв начин компрометиращо и другото, което знаехме е, че той се беше борил по времето на Рашков за магистралите”, обясни Петков.
И го подкрепили.
Връщайки се на равноотдалечения политически премиер, Петков обясни, че се сеща за няколко души, които отговарят на това описание, но се въздържа да спомене имена, за да не бъдат “отстреляни” тези хора утре в жълтите медии.
Той няколко пъти повтори, че доверие между ПП-ДБ и ГЕРБ не може да има. Заяви, че ПП-ДБ са платили “висока цена”, губейки 300 000 гласа след т.нар. сглобка при която са дали шанс на ГЕРБ да покажат, че могат да работят почтено, но зависимостта им от Пеевски им попречила. На въпрос не получиха ли и те подкрепата на Пеевски в търсене на мнозинство за промените в конституцията, Петков отговори:
“Само за конституцията обаче, не беше за всичко друго”.
След това Петков подчерта колко важно е да има независими органи у нас, един от които от Антикорупционната комисия. И добави, че Делян Пеевски няма интерес от това, защото тогава той ще загуби контрола върху Комисията за противодействие на корупцията. А ако ГЕРБ подкрепят тази промяна, трябва да скъсат зависимостите си с него.
Снимка: Делян Пеевски / БТА
Петков обясни, че единственият вариант за ПП-ДБ е надпартиен премиер начело на държавата.
“Това не е нашето предложение, това е нашият модел. Това е единственото възможно, аз за друго не мога да се сетя. Ако колегите от ГЕРБ си представяха коалиция политическа, с политически министри, с политически министър-председател и Пеевски да ги управлява задкулисно, ние в това нещо не можем да участваме”, каза Петков.
Слушайте и гледайте цялото интервю с Кирил Петков в прикачените файлове.
Още по темата
- Главчев увери, че не се планира увеличение на осигурителните вноски
- 24 часа преди поредното гласуване за избор на председател на НС: ГЕРБ не се отказват от Рая Назарян
- “Омръзна ми от тези смелчаци”: От ГЕРБ са съгласни на лидерски преговори с ПП-ДБ, но само ако са за кабинет
- След БСП Корнелия Нинова обмисля нов политически проект