За своята 70-та годишнина Пищиков получи Почетен плакет на КДК, който му бе връчен от художника Красимир Ангелов – член на УС на клуба.

Плакетът се дава за принос в развитието на КДК и на културата във Враца.

КДК Враца връчи плакет  за принос в развитието на културата на Огнян Пищиков

Огнян Пищиков представи пред десетките свои почитатели историята на написването на популярните издания „Речнико на Баце“ и „Бисерите на Баце“. Той прочете и няколко стихотворения и поеми от хумористичните книги „Сиренъе по врачански и „Манджа с грозгье“. В представянето на творчеството на колоритния врачанин взе участие и неговата внучка Гергана.

Огнян Пищиков получи много поздравления и подаръци от врачански институции, политически партии и многобройните приятели, които бяха дошли да уважат неговия юбилей.

Вечерта завърши с обилни наздравици и вкусни мезета, приготвени от неговото семейство.

*****

Огнян Димитров Пищиков е роден на 1-ви март 1955 година във Враца. Има висше икономическо образование и специализация по Организация и управление на културните дейности. Работи повече от тридесет години в сферата на културата като ръководител на „Книгоразпространение“, „Кинефикация“ и Окръжен съвет за култура. През последните години участва в изработването и оперативното управление на проекти в туризма.

Пищиков е инициатор на започването на археологически разкопки в местността "Градището" край прохода "Вратцата", както и на възстановяването на манастира "Св. Иван Пусти" край Бистрец. Подкрепя и работи за реализацията на много местни обществени, патриотични и културни каузи.

Собственик е на издателска къща „Трибали 2011” и на „Вестнико на Баце“. Има сериозни публикации по езикознание, топонимия и местна история в различни сборници. Автор е на книгите „Враца – в търсене на забравеното име” и „Професия – Врачанин”. Автор и съставител е на забавно-хумористичното издание „Речнико на Баце” и „Бисерите на Баце” в пет поредни книжки, които претърпяха много издания и са много популярно и търсено четиво в цялата страна. Благодарение на тези издания врачанския диалект и град Враца станаха много популярни в България.

Пише и хумористична поезия /„Врачанскио панаир“, „Ода за белио отел“ и др., включени в сборниците „Сиренье по Врачански“ и „Манджа с грозгье“/. Неговите стихове не са просто поезия. Хумористичните издания на Пищиков са написани на автентичен врачански и северозападен говор, което е безспорен принос за българското езикознание. Чрез неговите книги този автентичен врачански говор ще бъде запазен и за следващите поколения българи.

Член е на Клуба на дейците на културата от 1981 година до днес. Народен представител в Седмото велико народно събрание на Република България, което изработи и прие новата Конституция на България.