От 20 до 21 юни 2025 г. във Флоренция се проведе първият по рода си конгрес по кардио-онкология. Събитието обедини специалисти от областта на кардиологията, онкологията и хематологията, с оглед постигане на колаборация и индивидуализиран подход в лечението на онкоболните пациенти.

Д-р Мартина Самарджиева и д-р Вероника Петрушева от клиника по кардиология взеха участие в международното събитие.

Кардиолози от ,Сърце и Мозък‘ взеха активно участие в първия европейски конгрес по кардио-онкология

Д-р Вероника Петрушева представи постер със съвместна научна разработка на тема: “Сравнителна характеристика на различните антикоагуланти, използвани за лечение на карцином-асоциирана тромбоза (КАТ)“. КАТ е водещ проблем при онкоболните пациенти, свързана със значително влошаване на прогнозата и е втората по честота причина за смъртност след прогресията на туморното заболяване. Лечението на КАТ остава терапевтично предизвикателство, тъй като тази група пациенти са едновременно с повишен риск от кървене, както и от повторни тромботични инциденти, въпреки оптималната антикоагулантна терапия.

Кардио-онкологията е иновативна субспециалност в сферата на кардиологията, която има за цел подобряване на прогнозата и качеството на живот на пациентите с онкологични заболявания, чрез своевременна профилактика и лечение на проявите на кардиотоксичност. Ограничаването на случаите на токсичност, свързана с противотуморната терапия дава възможност за успешно завършване на предвиденото лечение. Грижата за пациентите с кардиологични и онкологични заболявания изисква индивидуален подход и специфични умения. От изключителна важност са постигането на екипна грижа и интердисциплинарна колаборация.

Екипът по кардио-онкология към болницата функционира успешно от 2022 г. Всеки ден член от екипа по кардио-онкология е ангажиран изцяло с пациентите от клиника по медицинска онкология. Ежеседмично над 50 човека биват консултирани. След определяне на риска за развитие на кардиотоксичност, за тях се изготвя индивидуален план за проследяване в хода на предвидената противотуморна терапия и след това. При пациентите с висок очакван риск се стартира специфична кардиопротективна терапия. “Целта ни е максимален брой онкологични пациенти да достигнат успешно до финала на своята противотуморна терапия и да се върнат към пълноценен начин на живот. Нашият кардио-онкологичен център работи на много високо ниво и е абсолютно равнопоставен по знания и умения на европейските”, коментира д-р Самарджиева.