
Без дебати парламентът гласува оставката на Кирил Петков като народен представител от „Продължаваме промяната - Демократична България“. Той я депозира на 30 юни в деловодството на Народното събрание.
Заседанието започна с декларации, след което започнаха разискванията по вота на недоверие към правителството на Росен Желязков за "провал в сферата на фискалната политика". Той беше внесен миналия петък от „Възраждане“ с подкрепата на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“.
Това е третият вот на недоверие към кабинета "Желязков", след като първите два - "за несправяне в сектор външна политика" и "за провал в борбата с корупцията" бяха неуспешни.
В залата са премиерът Желязков и министри от кабинета му.
В началото на заседанието се регистрираха 157 народни представители.
Пленарният ден започна с декларация на „Величие“ във връзка с похода им миналата седмица до Брюксел и несъгласието им със случващото се в България. Декларация от трибуната на парламента прочетоха и от "Възраждане" във връзка с предложените от Министерството на образованието и науката промени в Закона за предучилищното и училищното образование.
В дневния ред за днес е и първото четене на законопроекти за изменение на Административнопроцесуалния кодекс и на Кодекса за застраховането.
Управляващите определиха като загуба на време внесения вот на недоверие от "Възраждане".
От ПП-ДБ отново заявиха позицията си, че няма да гласуват срещу кабинета "Желязков" до окончателното решение за влизането на страна в еврозоната.
От "ДПС - Ново начало" и АПС не коментираха как ще гласуват.
Сигурните гласове в подкрепа на вота са на "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, които имат общо 54 депутати.
Гласуването, по третия опит за свалянето на правителството, ще бъде в петък. За да мине вотът, са необходими поне 121 гласа. По закон гласуването на вота на недоверие трябва да е 24 часа след края на дебатите.
Увеличението на приходите, съпоставимо с миналата година, което е в размер на 3,2 млрд. лв. повече, не следва да се представя в негативна светлина, коментира премиерът Росен Желязков вчера на заседанието на Министерския съвет. Той посочи, че от Министерството на финансите са разпространили основни параметри по консолидираната фискална програма към 31 май 2025 г.
Приходите в бюджета нарастват с 3,2 млрд. лв. или 11,5% спрямо същия период на миналата година, каза министърът на финансите Теменужка Петкова на правителственото заседание. Бюджетното салдо към 31 май 2025 г. е отрицателно и е в размер на 2,6 млрд. лв. – 1,2% от Брутния вътрешен продукт при заложен бюджетен дефицит от 3%, каза още тя и отбеляза, че основен приоритет на правителството е да стабилизира публичните финанси.