Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис ще посети в четвъртък демилитаризираната зона, разделяща двете Кореи, за да покаже ангажимента на Вашингтон към сигурността на Южна Корея, съобщи Ройтерс, позовавайки се на американски и южнокорейски представители. Това предаде БГНЕС.
Посещението идва дни, след като Северна Корея изстреля балистична ракета към морето и на фона на опасенията за възможен ядрен опит, тъй като опитите на администрацията на Байдън за контакт със севернокорейския лидер Ким Чен Ун се провалиха.
Южна Корея и САЩ започнаха военноморски маневри близо до Корейския полуостров
Посещението на Харис беше публично потвърдено от южнокорейския министър-председател Хан Дък-су по време на среща с американския вицепрезидент в Токио, а по-късно беше потвърдено и от американски служител.
Вицепрезидентът на САЩ е в региона, за да води американската президентска делегация на погребението на бившия японски министър-председател Шиндзо Абе.
Ким Чен Ун: Северна Корея никога няма да се откаже от ядреното оръжие
"Почти 70 години след сключването на корейското примирие, посещението ще подчертае силата" на "съюза" между Сеул и Вашингтон "в лицето на всички заплахи" от страна на Северна Корея, заяви американският служител, пожелал анонимност.
Харис ще обиколи демилитаризираната зона, ще се срещне с военнослужещи, ще получи оперативен брифинг от американските командири, ще сподели виждания относно общата саможертва на американските и южнокорейските войници и ще потвърди "железния" ангажимент към сигурността на Южна Корея, добави служителят.
"Посещението Ви в демилитаризираната зона и в Сеул ще бъде много символична демонстрация на твърдия Ви ангажимент към сигурността и мира на Корейския полуостров", заяви Хан.
Много чуждестранни високопоставени гости, които идват в региона, посещават и силно укрепената демилитаризирана зона, разделяща двете Кореи. Няколко бивши президенти на САЩ, както и самият Байдън, преди да стане президент, са посещавали демилитаризираната зона. Но бившият президент Доналд Тръмп стана първият, който се срещна със севернокорейски лидер там, когато проведе трета среща с Ким през юни 2019 г. като част от неуспешните си усилия да убеди Ким да се откаже от ядрената и ракетната си програма.
Демилитаризираната зона често е определяна като последната граница на Студената война в света и съществува, откакто Корейската война от 1950-53 г. завърши с примирие, а не с мирен договор.
Северна Корея заявява, че запазва суверенното си право на самозащита, и обвинява както САЩ, така и Южна Корея във враждебна позиция спрямо страната.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Парламентът в Южна Корея гласува импийчмънт на президента Юн Сук-йол
- Сагата в Южна Корея: Полицията обискира кабинета на президента
- Продължават посещенията на ГКПП „Дунав мост Видин-Калафат“ преди евентуалното и пълноправно приемане на Р. България в Шенген по суша
- Опозицията не успя да свали южнокорейския президент