Към момента никой в страната не изгаря отпадъци с код 191212. Това каза служебният министър на околната среда и водите Асен Личев в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата Минчо Христов от "БСП за България" за ограничаването на вноса на канцерогенни и вредни за здравето отпадъци на територията на България.

"Докато аз съм служебен министър незаконен внос на отпадъци няма, не съм подписвал нотификация за внос на смесени отпадъци с код 191212. Организирал съм приемане от правителството на Национална програма за управление на отпадъците, която ми дава правни основания да забраня и огранича вноса на смесен отпадък с код 191212, който по-скоро трябва да се депонира, отколкото да се изгаря, защото вредните емисии от него са неконтролни и недопустими за територията на страната", отбеляза Личев.

За периода 2015 - 2019 г. на територията на страната от трансграничен превоз на отпадъци са внесени 250 000 тона опасни отпадъци, предназначени за оползотворяване, каза министърът. Тези отпадъци представляват суровина за металургията, производството на акумулаторни батерии, производството на масла, смазочни материали и др., поясни той.

Изхвърлянето на отпадъци около контейнерите забавя цялостния график на сметосъбиране и извозване

"Отпадъците, предназначени за изгаряне с цел оползотворяване на енергия, са главно RDF-модифицирани горива с код 191210 и смесени отпадъци с код 191212, които по класификацията се водят неопасни отпадъци. За периода 2015 - 2019 г. в България са получени от внос 375 000 тона RDF-модифицирани горива и 11 400 тона смесени отпадъци с код 191212.

От тях 19 775 са предназначени за изгаряне с оползотворяване от ТЕЦ-овете, останалите от циментовите заводи", посочи министърът.

Асен Личев: Не е достатъчен само Национален план за управление на отпадъците, нужно е всеки от обществото да го следва

Контролът от страна на МОСВ е много труден и сложен, преди всичко превантивен, чрез издаване на нотификация от министъра или упълномощено от него лице, коментира Личев.

Към момента са издадени принудителни административни мерки на "Феникс Плевен" ЕООД, където са 9000 тона смесени отпадъци с код 191212 и на площадката на ТЕЦ Бобовдол, където са 210 тона смесени отпадъци, каза Личев.

Всички документи, които съм намерил по отношение на съмнителните нотификации и намерения за внасяне на незаконен отпадък, са предадени на компетентните органи, допълни министърът.