Калифорнийските кондори, които са критично застрашен вид, могат да се размножават и без чифтосване, установи проучване на специалисти по консервация от Алианса за дивата природа на Сан Диего, който управлява зоопарка в Сан Диего.

По време на рутинен анализ на биологични проби от калифорнийски кондори в рамките на програмата за размножаване на зоопарка, учените са открили, че две малки кондорчета са се излюпили от неоплодени яйца.



"Откровено казано, това беше голяма изненада. Не очаквахме да открием нещо подобно", каза Синтия Стайнър, асоцииран директор на изследователското звено на организацията. Тя е съавтор на изследването, чиито резултати бяха публикувани в "Джърнъл ъф хередити", официално издание на Американската асоциация по генетика.

Учените са потвърдили, че всяко от кондорчетата е генетично свързано с майка си, но нито едно от тях няма генетична връзка с мъжки кондор. Двете птици са пример за партеногенеза.


"Това е доста рядко откритие, защото не е известна за птиците като цяло. Известно е за други видове, при влечуги и риби, но при птиците се среща доста рядко, особено при дивите видове", каза Стайнър.

Според нея още по-странно е, че двете женски дълго време са живели заедно с плодовити мъжки екземпляри и вече са дали поколение след чифтосване.

Асексуално размножаване досега не е било потвърждавано при летящи видове, при които женските имат възможност да се чифтосват.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук