Заплата от 3.2 млн. лв. месечно? Възможно е. Такъв е бил най-високият доход, получаван от българин за последните две години, съобщи “Медиапул”, позовавайки се на справка на Националната агенция за приходите (НАП) за декларираните доходи от труд на физическите лица в България за 2022 г. и 2023 г.
За 2022 г. най-добре платеният служител е получил общо 38.6 млн. лв. доход от заплати по трудов договор. На следващата година, 2023 г. най-високата регистрирана от НАП заплата е била малко по-ниска - 2.3 млн. лв. на месец (общо 27.8 млн. лв.).
Това не са единствени милионери от заплати, посочва “Медиапул”. Според справката на НАП петимата българи с най-високи заплати през 2023 г. са получили съответно 27.8 млн. лв., 27 млн. лв., 21.4 млн. лв., 17.5 млн. лв. и 16.8 млн. лв. през годината.
Как е възможно?
Заплатите в милиони може да са опит за спестяване на данък дивидент, смята експертът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.
“Най-вероятно екзотичните примери на необичайно високи заплати в милиони левове на месец се дължат на опит да се спести плащане на данък дивидент чрез раздаване като заплата на суми, които иначе биха влезли в печалбата на фирмата и биха се разпределили като дивидент. В такъв случай се спестява 5% данък дивидент, но това са на практика доходи от предприемачество. Данните показват реалното измерение на броя на хората с добри доходи в България, но също така и факта, че има много хора с ниски доходи - около минималната заплата и малко над нея. Вероятно при тази група има и хора с недекларирана пълна сума на дохода, но със сигурност има и много хора, които, за съжаление, действително взимат такива ниски заплати. Това означава, че наистина в България има острови и региони, до които икономическият растеж не достига и не се усеща от хората”, коментира Богданов.
По неофициална информация на Mediapool заплатите в милиони са отишли не при мениджъри на многонационални корпорации, а при управители на сравнително неизвестни фирми, което потвърждава предположението на Богданов. Като цяло обаче в България няма масово укриване на данък дивидент, твърдят данъчните, защото официалните данни на НАП са за солиден ръст на декларирания дивидент до около 7 млрд. лв. годишно.
Средно 25 българи са получавали заплата над 800 000 лв. на месец през 2023 г., става ясно от разбивката на НАП за доходите от труд по месеци. И докато в чужбина дебатът за справедливостта на заплащането на скъпоплатените мениджъри не спира да се води, у нас той все още е сравнително нова тема.
Контраст: Над 1/2 от доходите през 2023 г. са от минимална работна заплата
От декларираните доходи пред НАП за 2023 г. прави впечатление големият дял на хората, които работят на минимална работна заплата, с деклариран доход под 1000 лв. на месец. Те съставляват 56% от доходите през 2023 г. и 60% от доходите през 2022 г., коментира проф. Румяна Стоилова от Институт по философия и социология към БАН. Според Стоилова твърде много хора работят за минимална заплата
Има намаление в най-ниската подоходна група, но то е малко - с 4 процентни пункта. В най-ниската категория могат да се изследват два различни феномена – на работещите бедни – хора с ниска квалификация, които получават минимално заплащане за труда си, както и на недеклариран труд, в сивата икономика, където към декларираното заплащане се прибавя недеклариран доход.
Нарастване на средната класа
Тенденцията е на бавно нарастване на дела на хората в по-високите подоходни групи, тези които причисляваме към средната класа - това са получилите заплата от 2000 до 3000 лв. на месец (през 2022 г. те са 32%; през 2023 г. са - 34%). Увеличават се и групите на получаващите от 3000 до 5000 лв., както и всички останали подоходни категории в средната класа с месечен доход до 20 000 лв. на месец.