Комисия от трима медици-общински съветници ще обсъди вариантите за промени и преструктуриране на Белодробната болница във Варна. Предложенията за решения ще бъдат изпратени на кмета и Общинския съвет. Това обяви в интервю за Дарик председателят на общинската здравна комисия проф. Анелия Клисарова (БСП).
Тя ще е един от тримата членове в комисията за Белодробната болница, заедно с проф. Антоанета Цветкова (ГЕРБ) и д-р Ивайло Митковски (Демократична България). Съветниците ще заседават следващата сряда от 11.00 часа.
Много правилно е предложението болницата да стане отделение към някоя от двете големи болници във Варна – „Света Анна” и „Света Марина”. В случая е необходимо и държавата да се намеси, каза в коментар за Дарик радио проф. Клисарова.
Едно от решенията трябва да бъде свързано със сградите на болницата. Две големи сгради са много за броя на лекуваните туберкулозно болни (15 към момента). Проблем е отоплението и реновирането. Най-правилно е да остане една сграда, е мнението на председателя на здравната комисия. Проф. Клисарова изтъкна, че Варна има нужда от такава болница, тъй като има туберкулозно болни. Болницата извършва профилактична дейност, там се правят и ваксинации.
Лечението на туберкулозата е държавно делегирана дейност. Тя обаче не е достатъчна за издръжка на болницата, която е общинска. Вече над 10 години Община Варна дофинансира дейността на бившия Тубдиспансер, като към момента дълговете на болницата са над 600 хиляди лева. Те са за неизплатени заплати, консумирана електроенергия и доставчици. „Енерго-Про” близо две години не е получавало плащане от болницата, посочи професорът.
Никой не иска да започне работа в Белодробната болница, заради критичното финансово състояние на здравното заведение. Две медицински сестри са напуснали, като няма кандидати за тяхното място. Останалите от персонала не са получавали заплати за 10 месеца, разкри управителят на закъсалата болница доц. Христо Ганчев. Той самият напуска директорския пост.
В момента в туберкулозната болница работят 28 души. В стационара пък се лекуват 15 пациенти. Сериозен проблем остават сметките за електроенергия. Към момента туберкулозната болница дължи 71 хиляди лева. Продължават и набезите на крадци. Заради кражба на кабел цял етаж от болницата е останал без ток, сподели управителят.