Коледните традиции в Русе преди 100 години
Коледните празници в град Русе преди един век са били изпълнени с богати традиции, които съчетават западноевропейските влияния с българските обичаи. Началникът на Държавен архив - Русе, Толя Чорбаджиева, разкри в ефира на Дарик радио интересни факти от историята на града през празничните дни.
Първите коледни елхи в Русе
Коледната елха навлиза като традиция от Западна Европа в средата на 19 век, като през 20-те и 30-те години на миналия век постепенно намира своето място в домовете на заможните русенски семейства. Архивните документи показват, че през 1923 година цветарница "Теменужка" в Русе е предлагала впечатляващи елхи с височина до 5 метра.
Празнични събития в града
Военният клуб в Русе е поддържал традицията да организира коледен бал с украсена елха. В Мартен, Русенско през 1930 година капитан Стоян Радев организирал специално коледно тържество с елха за местните деца.
Спорът около коледуването
Интересен исторически момент от 1930 година разкрива конфликт между традициите и градската управа. Русенският градоначалник издава заповед за забрана на коледуването с два основни мотива - да не пречи на дейността на градския комитет за събиране на помощи и да не "дотегне" на гражданите. Това предизвиква недоволство сред населението, което изразява несъгласието си чрез писмено обръщение към градската управа.
Благотворителността през годините
Архивните документи свидетелстват за изключително активна благотворителна дейност в Русчук през 20-те години на миналия век. Градският комитет за благотворителност координира множество инициативи в подкрепа на нуждаещите се граждани. Дружествата в града са проявявали забележителна активност в помощ на по-бедните слоеве от населението.
Повече по темата чуйте от Толя Чорбаджиева: