Не е нужно да сте професионален видеооператор и монтажист, за да разпознаете кога даден клип е манипулиран. Съществуват няколко водещи принципа, които биха помогнали на зрителя да бъде подготвен, когато попадне на продукция с подправена визуална информация.

Защо Украйна спечели войната на пропагандата?

При гледане на видео, без значение на какво устройство, може да се обърне внимание на тези елементи: композиция, осветление, звук и монтаж. Към техническите страни могат да бъдат добавени също: контекстът, актуалността и обстоятелствата, в които е направен записът. Така ще може да бъде определена неговата автентичност.

Целта на монтажа в телевизионната и филмовата и медийна индустрия е да трансферира по-голям обем от информация за кратък период от време.

Руска журналистка напусна, притеснена от пропагандата

Много по-възприемчиво за окото и интересно за мозъка e да регистрират 6 последователни образа за 30 секунди, отколкото един статичен образ, за същия период от време. В първия случай имаме генериране на интерес и подсъзнателно очакване на нова поредица от образи, докато във втория случай вероятността за пораждане на скука и незаинтересованост се увеличава.  Аналогичен случай е степента на хиперактивност при видео игрите. Геймърите могат да прекарат цяла вечер без сън, защото мозъкът влиза в режим на допаминово награждаване, което се комбинира със серотонин при мисълта за познатата предварително визуална поредица от играча.

Съчетанието на композицията с монтажа създават сюжета и динамиката на медийния материал. Терминът “сюжет” е ключов. При отразяване и записване на живо събитието не трябва да има сюжет, тоест, действията не трябва да бъдат режисирани визуално. Има случаи, в които субектът на интервю или пресконференция може да се държи “режисирано” и това също е опит за манипулация от дадения човек към масовата публика. 

Овсянникова: Много руски журналисти прекъсват връзката с реалността (видео)

Когато дадено събитие бива излъчено и записано на живо, то може да бъде монтирано и манипулирано след обработка на записа или в реално време, с помощта на видео пулт, който може да превключва образи и кадри при наличието на повече от една видео камера, свързана към него. Стрийминг програми, инсталирани на лаптоп, също могат да дублират като преносим дигитален пулт и да миксират записваното изображение с предварително подготвени кадри.

В теорията на филмовата и видео продукция съществува тезата, че дадено произведение може да се създаде и пресъздаде поне три пъти: при заснемане, при монтаж и при излъчване. Във всеки един етап продукцията може да бъде манипулирана. Ако от изображение в широк кадър има преминаване към образ в близък кадър, а след това картината се върне пак на широк план, само човекът, който е правил монтажа, знае колко визуална информация и снимачно време са останали неизлъчени. Публиката вижда само онова, което бива представено.

Осветлението също играе важна част. Цветовете и нюансите на обекта спрямо фона и елементите на фонов заден план, може също да покаже признаците на фалшификация. Когато продукцията се създава на зелен екран, визуалните ефекти невинаги целят реалистичност, още повече когато зрителите имат информацията, че записът е направен в студио. Цветовото манипулиране се прилага, когато се търси не-студиен ефект въпреки цялостното закрито видеозаснемане.

Селективната композиция също насочва фокусирането на окото върху избран елемент. Операторът контролира размера на кадъра и ракурсите на камерата.

Когато човек или даден предмет бъдат композирани, записани и заснети, тогава режисьор по монтажа, заедно с редактор и монтажист, могат да приложат цялостна обработка и полиране на продукцията. 

Монтирането на изображение може да бъде описано в няколко стъпки: След като е записано във видеокамерата, суровият материал се трансферира на компютър в програма за обработка.

Ако продукцията е заснета от една камера, в програмата за монтаж ще се генерират две ленти - една звукова и една визуална. При наличието на две камери се получават 2 звукови и 2 видео ленти или т.нар тракове. Монтажистът избира какво да изреже и кое ще остане във финалния клип. Чрез софтуерния процес “рендиране” аудиовизуалните ленти се трансформират в един цял клип.

Човешкото лице е централен обект в дигитално-визуалната среда. Изкуственият интелект също може да манипулира и да интерпретира фалшифицирани версии на вече завършено и дори излъчено видео.

“Синтетична медия” се използва като обобщаващ термин за компютърно генерирана и манипулирана продукция. Тези визуални форми се наричат Deep Fake - дийп фейк или дълбока фалшификация.

Човекът, който е заснет, няма никакво знание, контрол и съгласие върху звуковата и видео манипулация, които могат да бъдат създадени с образа му, благодарение на “визуално наслагване” от изкуствен интелект.

Такава синтетична медия се използва за популяризирането на фалшиви политически изказвания, с цел радикализиране на обществеността. Веднъж публикувани в социалните медии, те понякога остават за дълго време преди да бъдат докладвани за фалшиви.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм

Снимки: Unsplash