Сметище върху земя, пазеща история на 7000 години. Това беше доскоро един от най-забележителните и значими паметници за праисторията на Балканите и Европа. Купища боклуци и буйна растителност покриваха дълги години древните гробове от Варненския халколитен некропол.  Благодарение на труда на доброволци мястото вече е почистено.

„В продължение на 2 години системна работа успяхме да разчистим терена така, че археолозите да започнат работа. Със съдействие на геодезисти успяхме да възстановим старата геодезична мрежа на първите разкопки”, разказа за Дарик председателят на сдружение "Варненски некропол I" Яни Янев.

50 години от откриването на Варненското златно съкровище

Неправителствената организация обединява научни работници, представители на висши училища и местната власт. Целта на сдружението е  възобновяване на проучването на Некропола и превръщането му  в атрактивна туристическа дестинация.

Първото вече е свършено. След 30-годишно прекъсване, миналата есен разкопките бяха възстановени. Дотогава бяха проучени ¾ от района. От предишното проучване на терена обаче не е останало нищо. 

Имотът е публична държавна собственост и е предоставен за управление на Община Варна, която има сключен договор за стопанисване с Регионалния исторически музей. Целта в момента е осигуряване на средства за продължаване на разкопките. Предстои да бъде открита дарителска сметка.

„Ще се опитаме да стимулираме нашите съграждани, тъй като очевидно не можем да намерим подходящия отговор от Община Варна за финансиране на този обект. И това дава възможност всички артефакти, намерени в Некропола, да останат във Варна, а не да бъдат прибрани в София, както на много други места се е случвало, когато държавата финансира разкопките”, коментира Янев.

Има възможност Некрополът не само да се социализира, но и да се направи да бъде интересно за посетителите, убеден е председателят на сдружение "Варненски некропол I". Според Янев, Общината трябва да организира конкурс за избор на най-подходящия проект за социализация на терена на Некропола. За средства за самата социализация може да се кандидатства и по европейските фондове.

Евентуални нови находки от Варненския некропол ще са от полза както за археолозите, така и за антрополозите и учените в сферата на металознанието във варненските университети.