Можем ли да живеем до 100 и възможно ли е 60 да е новото 40? Краткият отговор е “да”! А за това как да го постигнем днес говориха лекторите специалисти - всички приятели и съмишленици на Дарик радио, на конференцията на Дарик, посветена на дълголетието и здравето “Как да живеем до 100: Longevity Summit”.
Оказва се, че ключът е във водата, храната, доброто зрение, менталната стабилност, биотехнологиите и научните открития, които ни помагат да опознаем тялото си, в естествените Anti-age процедури, в движението, в умението на нищоправенето или dolche far niente, в съня… всъщност ключът е във всеки от нас и в собственото ни възприятие за самите нас.
Снимка: Константин Вълков / Дарик
Убедени сме, че събитието, което откри емблематичният д-р Мирослав Ненков, превърнал се в неизменна и много ценна част от радиоефира на Дарик, даде тласък за дълбок размисъл за пълноценния начин на живот на всички присъстващи в залата.
Снимка: Д-р Мирослав Ненков / Дарик
Водата
Водата, както е известно, е основен елемент в човешкото тяло - организмът на човека е съставен от 72 % вода.
“Тялото ни е избор. Чрез своите избори всеки е творец на своето здраве”, каза Боян Цонев, съосновател и съмишленик в проекта “ИзБорна вода” - кристално-чиста вода за българските семейства по света и у нас. Той разкри, че от особена важност е количеството на изпитата ежедневно вода.
Снимка: Боян Цонев / Дарик
Според него всеки организъм има своя индивидуална потребност от ежедневния прием на вода, която да консумира. За зрял човек обаче количеството не бива да е по-малко от 2 л - чиста питейна вода. А неговият съвет е човек да обучи тялото си само да разпознава необходимостта от количеството вода, което трябва да приема.
Храната
Човек е това, с което се храни! Качествената и чиста храна е важен фундамент за човешкото здраве. Хората могат да постигнат дълголетие чрез правилно обмислена стратегия за здраве и холистичен подход. Това е веруюто на Живко Джамяров, вдъхновител и съосновател на Ансестрал Суперфудс, проект за покълнали и ферментирали функционални храни. Пред препълнената зала той разказа, че е страдал от наднормено тегло, бил е на ръба между живота и смъртта в ковид отделение - и всичко това го е накарало да преосмисли собствения си начин на живот.
Снимка: Живко Джамяров / Дарик
А съветът му е: “Да се храним с пълноценни храни, по-малко обработени и третирани”.
Живко Джамяров препоръчва и ферментиралите храни, които подкрепят чревния микробиом, защото болестите се отключват отвътре навън.
И цитира Бенджамин Франклин: “Няколко грама храна са по-важни от половин килограм лекарства” и Хипократ: “Всяка една болест започва от червата”.
Зрение
Да виждаме добре до по-напреднала възраст е дар, но това зависи от начина, по който се отнасяме към очите си още от младини. Лиляна Станкова, специалист по очна оптика и контактни лещи с над 40-годишен опит разкри, че повече от половината население на земята живее с увредено зрение, а всеки трети няма необходимата корекция на зрението
И препоръча:
“Да пъти в годината да посещаваме очен преглед, децата да имат два часа игра навън дневно, не повече от два часа работа на близо или занимание с дигитални устройство”.
Снимка: Лиляна Станкова / Дарик
Лиляна Станкова обясни, че Световната здравна организация дори препоръчва децата до две години изобщо да не прекарват време пред екран, а тези 8 години - не повече от 2 часа дневно.
“Честите почивки, игра навън, занимания на открито, добрата храна са от изключително значение”, каза тя.
И даде за пример, че затлъстяването, което понякога води до диабет, от своя страна отключва проблем със зрението.
Ментално здраве
Щастливият човек е здрав човек! А как да бъдем щастливи разказа Анна Стоянова, архитект на щастието от Институт за терапия и експресивни изкуства – София.
“Щастливите хора живеят по-добре! Оказва се, че кариеристите не са щастливи. Изкуството да си щастлив е в начина, по който приемаш цялата гама от емоции. Ние можем да влияем на нашето здраве чрез нашите емоции, когато притискаме гнева, тъгата - това предизвиква стрес в организма, който стои в основата на много заболявания”, разказа Анна Стоянова.
Снимка: Анна Стоянова / Дарик
Тя цитира Далай Лама, според който ”щастието не е готов продукт, а е нещо което ние сами създаваме със собствените си дела” и посъветва човек да погледне към онези неща, които правят живота му наслада, носят му удовлетворение и смисъл.
Научни открития
Живеем във време, в което медицината и научните открития напредват с изключителни темпове.
Боряна Герасимова, предприемач и иноватор в сферата на персонализираната медицина вдигна завесата пред тайните на ДНК и как то влияе на процесите на стареене.
“Дълголетието се крие в това ние да повлияем на заболяванията. Има гени на дълголетието, много хора от нас носят гени, които имат протективна функция към заболяванията, това са множество гени, има и такива, към които сме предразположени”, каза тя.
Снимка: Боряна Герасимова / Дарик
Чрез научните анализи на ДНК човек може да научи към какво е предразположен, за да вземе превантивни мерки навреме.
Боряна Герасимова разказа любопитната история на млад футболист от ФК “Лудогорец”, който в рамките на пет месеца е получил три травми. След направен ДНК анализ и предприети мерки младежът повече от три години не е претърпял нито една травматична злополука.
Биотехнологии
През 60-те години средната продължителност на живота е била 54 г. Днес тя е 73 г. Това при всички положения означава, че сме подобрили начина си на живот. Оказва се обаче, че макар и по-продължителен, тези няколко години живот в масовия случай, са непълноценни.
Влади Михайлова, маркетинг директор на GlycanAge, разкри можем ли да направим нещо, за да забавим стареенето.
“Кога за последен път си направихте изследвания? Важно е да започнем да мислим повече за нашето здраве преди да е станало късно. Всякакви решения за хранене трябва да бъдат персонализирани. Всички сме различни и имаме различен начин на живот. Това означава, че не всичко важи за всеки”, обясни Влади Михайлова.
Снимка: Влади Михайлова / Дарик
Тя посъветва да се вслушваме повече в тялото си, защото то ни казва много. А тестът за биологична възраст дава отговори на много въпроси, свързани с нуждите и опасностите пред организма на всеки човек.
ANTI-AGE
“Всички ние имаме подобни гени, които обаче взаимодействат по различен начин със стреса, водата, околната среда. Тези гени работят различно, а остаряването започва отвътре навън”, обясни проф. Милена Георгиева, молекулярен биолог в БАН.
Тя подчерта, че има две основни възрасти, в които човешкият организъм претърпява значителни метаболитни промени около 40 г. и 60 г.
Снимка: Проф. Милена Георгиева
Движение
Здрав дух в здраво тяло! Тази известна сентенция припомни гл. ас. д-р Иван Неделчев, който е преподавател, треньор по културизъм, фитнес и спортна психология.
Той разкри тревожна статистика, според която в 1500 училища в страната няма спортни салони, 80% от децата страдат от гръбначни изкривявания, на първо място сме по затлъстяване, а 90% от подрастващите нямат достатъчна двигателна активност за формиране на нормално двигателно здраве.
“Тежка е съдбата на българския тийнейджър. Той или влиза в спорта, който го възпитава и изгражда като устойчива личност, или остава на улицата, където социалните мрежи го възпитават и в които е заливан от инфлуенсъри, рекламиращи газирани или енергийни напитки”, каза Иван Неделчев.
Той подчерта, че за да бъде здраво - и физически, и емоционално едно дете трябва да прекарва поне три часа в двигателна активност.
“Не е препоръчително, а е задължително”, каза той.
И накрая заключи, че най-добрата Longevity терапия и най-добрият орган за подмладяване се казва “мускулна тъкан”. Чрез изграждането ѝ над 500 физиологични процеса пазят и мозъка, ставите, хормоните, запазват младостта, носят удовлетвореност и щастие.
Снимка: Гл. ас. д-р Иван Неделчев
“Спортът е инструмент за променяме психо-емоционалното ни състояние”, разкри Инес Субашка - създател на „IFS“ зали за кондиционни тренировки, автор на книги за здравето.
Тя коментира, че движението е изкуство и всеки един от нас има талант за него. Освен това тялото е ковко като злато - адаптира към стимулите, на които е подлагано. Така, ако седим пред компютъра, в колата, на дивана… тялото започва да възприема, че тази позиция е нормална за него. Обездвижването обаче води след себе си редица здравословни проблеми, сред които са остеопороза, сакропения, инсулинова резистентност, болки в тялото, намаляване на кислородната консумация.
Снимка: Инес Субашка / Дарик
Dolce far niente
Dolce far niente или насладата от нищоправенето - ключ към осъзнатото удоволствие човек да посвети време за себе си.
Изследователят на виното, храната и радостта от живота, създател на In Food Veritas и съосновател на Concept 166, Адриана Гюзелева потопи публиката в познанието за изкуството на нищоправенето. Нещо, което все по-рядко динамичното и натоварено ежедневие позволява на работещия човек.
Снимка: Адриана Гюзелева / Дарик
Според нея една от тайните на дълголетието е времето за наслада от това да посветиш момент за себе си.
“Можеш да си позволиш половин час да се движиш сред зеленото, синьото, да оставиш товара от деня пред вратата, да се срещнеш пълноценно с приятели. Тук и сега съм и се наслаждавам на това - насладата от себе си”, разкри тя тайната на dolce far niente.
Адриана Гюзелева обясни, че вътрешната настройка е ключова към възприятието на човек към живота. И всеки човек се нуждае от “задължителния половин час да се наслади на деня”.
Сън
Недоспиването отключва редица проблеми - здравословни и емоционални. Кой каква необходимост има от сън обаче, се оказва индивидуално за всеки. Тайната разкри Гергана Радович, холистичен терапевт и специалист по съня МЦ „Качествен живот“.
Снимка: Гергана Радович / Дарик
“Индивидуалната потребност е нещото, което всеки трябва да открие. Всички сме заети, но ако не спим ползотворно, всичко друго няма да е пълноценно”, каза тя.
И напомни, че двигателната активност, добрата храна и адекватното управление на стреса водят до пълноценен сън.
Конференцията се осъществи с подкрепата на: Naos Aging Science, Lidl, Сърце и мозък, Хидромат, ВкусНаградина, Vidas, Bianchi, Ледина.