Атомната централа, болниците, селското стопанство и научните институти са основните източници на радиоактивни отпадъци у нас. В момента тези отпадъчни продукти се съхраняват при специални условия за безопасност на площадки край София и АЕЦ „Козлодуй”.  Изгражда се и национално хранилище за радиоактивни отпадъци, което се очаква да бъде завършето до две години. 

Националното хранилище се изгражда на площадка Радиана, която се намира до АЕЦ "Козлодуй”. Според директора на държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци Дилян Петров, то ще заработи през 2021 година.

"2/3 от строителните дейсности са извършени към този момент, а други са започнати. Най-верочтно ще има период на въвеждане в експлоатация, свързан с регулирането. Това са лицензи и тн., но смятам, че ще бъде запазен срока."

В момента радиокативните отпадъци се съхраняват на две места в страната.

"В Нови Хан на 25 км от София, там са всички радиоактивни отпадъци от ядрени приложения. Това са медицински отпадъци, от селското стопанство и други такива научни институти. Следващата площадка е тази на атомната централа. Там е концентрирано всичко, включително и управлението на отпадъци от извеждане от експлоатация на малките блокове, аккто и от отпадъците от производството на електроенергия."

Преди време радиоактивни отпадъци, макар и в малки количества са генерирали и домакинствата. Днес е различно.

"Едно време са произвеждали и пасти за зъби с радиоактивни вещества, смятали са, че това е полезно. Тога не се е познавало естеството на това нещо. Сега такива неща в бита няма." 

Държавното предприятие за радиоактивни отпадъци е създадено преди 15 години с важната задача да управляваме безопасно генерираните от атомната централа и от ядрените приложения в медицината, промишлеността, науката и образованието опасни отпадъци.