Министерството на правосъдието и Министерски съвет са разработили законопроект за промени в съдебната власт.
„Независимостта на съдебната власт предполага, че съдебният орган е в състояние да упражнява съдебните си функции самостоятелно, без да е йерархично обвързан и без да получава нареждания. С тези мотиви Европейската прокуратура застава зад този проект, разработен от екипа на Министерството на правосъдието с представители на Министерски съвет“, съобщи началникът на кабинета Лена Бориславова.
ВСС пак отложи дебата за предсрочно отстраняване на Гешев
„Основна цел на това правителство е борбата с корупцията, спиране на кражбите и по този начин, подобряване начина на живот на гражданите и бизнеса. С оглед на заварена ерозирала държавна система и неработеща прокуратура и поредното отлагане на разглеждането за освобождаване на главния прокурор, правителството ще подпише меморандум за сътрудничество с Базелския институт за добро управление, това е експертна организация учредена в Швейцария и посветена на работата с публичните структури за противодействие на корупцията и възстановяване на отклонени активи. Споразумението ще работи в 3 направления – изграждане на капацитет за подбор на служители и други разследващи органи. Консултантски услуги ще бъдат предоставени също“, добави Бориславова.
Гешев: Чрез измислени основания се оказва въздействие върху прокуратурата
От своя страна министърът на правосъдието Надежда Йорданова заяви, че държавата изпълнява ангажимента си по европейския регламент за Европейската прокуратура да осигури ресурс не обезпеченост за ефективно изпълнение на действията и задълженията на европейските делегирани прокурори. Те да са обособени в собствена структура и финансова организация. Предвижда се задължение на държавата да осигури необходимата сграда.
„Към настоящия момент Законът за съдебната власт не осигурява ефективното функциониране на европейските делегирани прокурори“, посочи Йорданова.
Йорданова: ВСС да реши какъв главен прокурор трябва да има България
„Отказвано е назначаване на експертиза от страна на спецпрокуратурата с аргумент, липса на пари. Трябва да се вземат мерки и за функционирането на европейските делегирани прокурори. Законопроектът посрещна подкрепа, единствено отрицателно становище беше на прокуратурата на България. Бяха изразени аргументите, че противоречи на регламента на Европейската прокуратура и на Конституцията на България, и двете групи съображения са несъстоятелни“, подчерта правосъдният министър.
„Не се нарушава нито една конституционна форма, очаквам НС бързо да разгледа и приеме този законопроект“, каза Йорданова.
На въпрос дали ще бъдат разпитвани вицепремиерът Калина Константинова и транспортният министър Николай Събев, Лена Бориславова отговори, че разпитът на хора от кабинета няма да е за първи път.
„Ще сме готови да съдействаме по всякакъв начин“, каза още тя.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Иван Брегов: Зад Сарафов се готви алтернативна кандидатура за главен прокурор
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- “Неудачен момент”: Главчев ще чака НС за сътрудничеството с Украйна
- Сарафов все още не е взел решение дали ще иска имунитета на Бориславова