Правоохранителните органи извършват проверка за вероятно отклоняване през 2021 г. на генерирани отпадъци от цветни метали, представляващи елементи от демонтuрани и изведени от експлоатация компоненти от оборудване в ПАВЕЦ „Чаира“. Това става ясно от отговор на министъра на енергетика Румен Радев на въпрос от народния представител Стефан Мирев, относно това как се стопанисва този стратегически обект от национално значение за електроенергийната система на България. 

В отговора е посочено още, че при извършване на рехабилитационни дейности на производствени мощности в централата, са демонтирани редица елементи на генератори и съпътстваща апаратура. Същите са съхранявани в производствените помещения, като част от тях са прехвърлени в складови бази. След получена в НЕК ЕАД информация от правоохранителните органи, както и постъпили анонимни сигнали в дружеството, се допуска, че вероятно има отклоняване на демонтирани елементи, но предвид продължаващите към момента процесуални действия, предоставянето на допълнителна оперативна информация би могло да попречи на компетентните органи за изясняването на всички относими факти по случая.

„ПАВЕЦ „Чаира“ е изключително важен обект не само за област Пазарджик, а и за страната ни. Зададох този въпрос защото при една от срещите ми в община Белово получих сигнал за няколко тона изчезнали медни шини, високоволтови шкафове и комплексна разпределителна уредба от ПАВЕЦ “Чаира”. По повод на зададения от мен въпрос бях поканен да участвам в изнесено заседание на парламентарната комисия по енергетика. Заедно с министър Радев и членовете на комисията посетихме ПАВЕЦ “Чаира” и на място коментирахме поставения от мен въпрос. Силно притеснителен е фактът, че е допусната такава безстопанственост. Ще настоявам пред министър Радев да бъдат установени виновните длъжностни лица и същите да понесат своята отговорност”, коментира Стефан Мирев.

ПАВЕЦ „Чаира“ е собственост на НЕК ЕАД и е най - голямата помпено-акумулираща водноелектрическа централа в югоизточна Европа, която се намира на територията на община Белово в област Пазарджик. Тя разполага с 4 помпено-генераторни хидроагрегата с общ капацитет за производство на електричество 864 MW. Изграждането на централата започва през 1980 г., но е завършето през 1995 г.