Китайският износ през януари и февруари е нараснал общо с 16,3% поради нарастващото глобално търсене и рязкото увеличаване на търговията с Русия в навечерието на войната в Украйна, според митнически данни, публикувани днес.
Темпът на нарастване е надхвърлил очакванията на икономистите за 15,7% ръст спрямо предходната година. Доставките от втората по големина икономика в света са на стойност 544,7 млрд. долара през първите два месеца, сочат данните на Генералната митническа администрация.
Износът за Русия е нараснал с 41% в сравнение със същия период на предходната година.
Търговските данни за януари и февруари обикновено се обединяват, за да се изравни влиянието на удължената китайска новогодишна ваканция, която обикновено започва в един от тези два месеца.
Китай подкрепя разрешаването на кризата в Украйна чрез преговори
През първите два месеца на годината вносът е нараснал с 15,5% до 428,75 млрд. долара, което е довло до търговски излишък на Китай в размер на 115,95 млрд. долара.
Износът остава светъл лъч за китайската икономика, която през последните месеци рязко се забави поради епидемии от вируса, спад на пазара на недвижими имоти и регулаторни рестрикции в ключови сектори.
Китайските лидери поставиха в събота цел за 5,5% ръст на БВП през тази година - най-ниската годишна цел от 1991 г. насам - като премиерът Ли Къцян предупреди за "сериозни и несигурни" перспективи, тъй като войната в Украйна заплашва да навреди на световните вериги за доставки.
Цената на суровия петрол „Брент” надхвърли 130 долара за барел
Вносът на въглища в Китай през първите два месеца се е удвоил в сравнение с предходната година, тъй като Пекин се опитва да попълни доставките, след като недостигът в края на миналата година доведе до прекъсване на електрозахранването, което парализира голяма част от икономиката.
Износът за Русия е нараснал с най-бърз темп сред основните търговски партньори на Китай през януари и февруари, изпреварвайки търговията с Европейския съюз и Съединените щати. Русия е и вторият по големина източник на внос за Китай, който купува енергийни продукти от своята съседка.
Търговията с Китай служи като спасителен пояс за Русия, която вече е изправена пред западните санкции заради завземането на региона Крим от Украйна през 2014 г. Международната изолация на Москва се задълбочи след инвазията ѝ в Украйна, която започна в края на миналия месец.
Китай е най-големият търговски партньор на Русия от повече от десетилетие, според данни на Министерството на търговията.
Пекин одобри вноса на руска пшеница само няколко часа преди началото на военните действия в Украйна.
Анализаторите обаче смятат, че Китай ще избегне драстично увеличаване на търговската подкрепа за Русия, за да не влезе в противоречие с глобалните санкции, наложени на Москва.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук