В навечерието на празника на жената 8-ми март в РИМ-Плевен беше открита изложбата „Жените в обществото“, която интерпретира навлизането на жените в обществения живот, преодоляването на стереотипите от патриархалното време, което им вменява предимно ролите на жена и майка.

“В изложбата показваме менталните модели, наложени към жената и преодоляването на стереотипите, като основните теми са свързани предимно с 20-ти век и разбира се началото на 21-ви век. Показваме начините, по които жената навлиза и става фактор в обществения живот, възможността й да променя живота, да налага своята власт в определени сфери.

Разбира се отначало започваме от Възраждането, тъй като първите примери, при които жената добива тази възможност да променя нещата в обществото, са от тогава. Най-вече в областта на учението, поезията и изкуството, а впоследствие и модата, тъй като модата е тази област, чрез която тя заявява своята индивидуалност.

В началото на 20-ти век предимно професиите, свързани с мода като моделиерство, шивачество, шапкарство, аксесоари към облеклото, са приоритет на жените.

В изложбатса даваме възможност на посетителите да се запознаят с нашия поглед към темата за жените“.

Това каза за Дарик радио Искра Тодорова – уредник в отдел „Етнография“ на Регионален исторически музей – Русе.

Тя допълни, че в изложбата „Жените в обществото“ освен постерите, свързани с жената има и едни много красиви кукли. Които са облечени в копия на дрегхи от фонда на РИМ-Русе.

„Те проследяват различните модни тенденции на 20-ти век. За сравнение сме показали и две кукли с традиционно облекло от Русенско. Посетителите ще могат да се запознаят и с модата на „торнюра“, стила „принцес“, с рокли, които са направени в стила „български модерн“ от периода между двете войни“, каза Искра Тодорова.

Тя добави, че в днешно време има видима тенденция към връщането към корените и интерес към традиционното изкуство, както и към традиционната дреха. Така се създават модерни дрехи, които съдържат много атрактивна българска декорация.

Атрактивна част от изложбата са и три рокли в стила „шантеклер“ – първата мода, известна в Европа. Показан е и умален модел - копие на сватбената рокля на принцеса Калина, направена в стила на българската традиционна дреха, оригиналът на която е притежание на Националния исторически музей.

Копията на дрехите, представени в изложбата са дело на Татяна Колева, която е председател на Сдружение Задруга на майсторите – Русе.

В изложбата „Жените в обществото“ са включени и материали по темата, които са от фонда на Регионален исторически музей - Плевен.