Изложбата на Регионалния исторически музей в Пазарджик “Надка Караджова – Славеят на Тракия“ гостува в Историческия музей в град Стрелча. Тя ще остане експонирана там до 9 октомври 2024 г., съобщават домакините.
Снимки, вещи и документи представят приноса на Надка Караджова за България в областта на музикалното изкуство. Посетителите ще имат възможност да се запознаят с високите отличия – ордени, медали и грамоти връчени на певицата за творчески успехи, както и един от сценичните ѝ костюми.
Надка Иванова Караджова е родена на 14 март 1937 г. в село Триводици, Пловдивско. Тя е народна певица, сопран, изпълнителка на песенен фолклор от Пазарджишкия край. На 16-годишна възраст става част от Държавния ансамбъл с диригент Филип Кутев, в който пее в продължение на 40 години.
През 1978 г. печели наградата на радио конкурса на „Би Би Си – 2“ с песента „Заблеяло ми агънце“, издадена във Великобритания на платинена плоча. Солистка е на женския хор „Големите български гласове”, известен под името „Мистерията на българските гласове”.
През 1991г. заедно с дъщеря си Светла и певиците Лиляна Галевска и Стоянка Лалова, (по-късно заменена от Марияна Павлова), основава квартет „Славей“, с който има множество концерти в България и по света. В Япония е издаден диск с песни на Надка Караджова, квартет „Славей” и сестри Бисерови от поредицата „Българската полифония”. През 1994 г. заедно с диригентката Ваня Монева създават хорова формация от 21 певици, „Космическите гласове на България“. През 1994г. името й е включено в Световната енциклопедия по музика, издадена в Лондон.
Надка Караджова участва в над 13 500 концерта. Успоредно с хоровия репертоар, певицата записва над 300 солови народни песни, издава 27 албума. Над 150 от записите й са включени в Златния фонд на Българското национално радио. Участва в много филми, заснети от Българската национална телевизия. През 2009 г. Надка Караджова участва в записите на издадения от Българското национално радио диск „Магията на Мадара”, който включва изпълнения на Теодоси Спасов, други български певци и оркестъра за народна музика на радиото в Голямата Мадарска пещера.
За творчески успехи получава множество престижни награди, сред които златен медал с ансамбъл „Филип Кутев“ във Варшава (1955 ) и в София (1968), призовете „Братислава”(1975), „ Златно перо” (1996), ”Златна лира” (1997), „Нестинарка”(2006). Има правителствени награди от Судан и Сирия. Носителка е на отличията „Заслужил артист”(1979) и „Народен артист” (1986). Удостоена е с високите държавни отличия Орден „Кирил и Методий” ІІ стeпен (1967), Орден „Народна република България” ІІІ степен (1987) и Орден „Стара планина” ІІ степен за заслуги към България в областта на музикалното изкуство и по случай нейната 60 годишнина (1997). Умира на 3 януари 2011 г. в София. В нейна памет БНТ заснема документален филм ”Славеите на България”. През месец март 2011 г. квартет „Славей” се преименува на квартет „Надка Караджова”.