На 2 юли, сряда, от 18:30 ч. в пространството Espace PORT A на ул. „Триадица“ 5 в София се открива аудиовизуалната изложба „Къщите и хората“, която представя традиционни селски къщи и емоционални истории на техните пазители. Създадена по инициатива на платформата Ruralheritage.bg, изложбата с куратор Васил Владимиров включва фотографии и аудио разкази, които документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, запечатани в стените и подовете на тези сгради. Проектът тълкува селските домове не просто като обекти, а като важна част от нашето културно наследство, което съхранява знания и спомени.

Седемте къщи и свързаните с тях лични разкази са избрани след едногодишно проучване от екипа на инициативата, с водещ творчески тандем архитектите Елена Стойчева и Георги Николов. Подбраните истории дават пример за силата на волята, любовта към детайла и почитта към местните строителни техники, вложени в реставрацията на тези домове – с техните цветни витражи, автентични орнаменти и уникални стенописи.

Акцентът пада не само върху архитектурата на къщите, но и върху личните разкази на техните пазители – наследници на майстор на “жургафи”, съхранили неговото творчество по стените на дома си; млада двойка, завърнала се от Лондон и намерила своя дом в неизвестно северозапандно село; писателката Розмари Де Мео, която разказва какво означава да издържиш “изпита на старината”; кино-творецът Борис Мисирков, който сбъдва своята родопска мечта за близост до истинското. Истории на хора, които избират живота на село и съхраняват занаятчийски практики от една изчезваща култура, за да запазят облика на къщите и тяхната неповторимост, естетика и стилистика.

„Къщите и хората“ цели да насърчи запазването на автентичния облик на българските села и да покаже колко ценни са техните често забравени архитектурни съкровища. Изложбата е резултат от дългогодишно сътрудничество между архитекти, изследователи и режисьори, които документират и съхраняват културното наследство на българските села.

Тя е резултат на продължително теренно проучване и интервюта, проведени от екипа на Ruralheritage.bg, които проследяват пластовете история, традиционната архитектура и хората, които ѝ вдъхват нов живот.

Изложбата се реализира в партньорство със Сдружение ГРАДОСКОП, арт пространство КО-ОП, „Баумит България“. Проектът “Къщите и хората - Архитектурни истории от българските села” е осъществен с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура.“

Ruralheitage.bg е платформа, която документира селската архитектура като жива част от културното наследство на България. Нейният фокус са жилищни сгради от по-слабо изследвани периоди – като 20-те и 30-те години на ХХ век – и тя цели да привлече вниманието към стойността на тези обекти, за да насърчи опазването им и да покаже, че селската архитектура е богатство, което заслужава уважение и грижа.