Произведение на концептуалното изкуство, състоящо се от банан, залепен с тиксо за стена, беше продадено за 6,2 милиона щатски долара на търг в Ню Йорк в сряда, пише CBC news.
От аукционната къща съобщават, че китайският предприемач в областта на криптовалутите Джъстин Сън е наддавал срещу шест конкуренти за инсталацията на италианския художник Маурицио Кателан.
"Това не е просто произведение на изкуството; то представлява културен феномен, който свързва световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност. Вярвам, че това произведение ще вдъхнови повече мисли и дискусии в бъдеще и ще стане част от историята. За мен е чест да бъда горд собственик на банана и очаквам с нетърпение той да предизвика по-нататъшно вдъхновение и въздействие за любителите на изкуството по целия свят", написа Сън в социалните мрежи.
"През следващите дни аз лично ще изям банана като част от това уникално артистично преживяване", каза още китайският предприемач след покупката.
"Ню Йорк Таймс" пише, че бананът с тиксо, който вече вероятно е един от най-скъпите плодове, продавани някога - всъщност е бил купен по-рано през деня за едва 35 цента.
"Комедиантът"
Произведението "Комедиантът", дело на италианския художник Маурицио Кателан, се превърна във феномен, когато дебютира през 2019 г. на Art Basel Miami Beach, където присъстващите на арт изложението се опитваха да разберат дали единичното жълто парче плод, прикрепено към бяла стена със сребристо тиксо, е шега или нахален коментар за съмнителните стандарти сред колекционерите на изкуство.
Пет години по-късно някой е платил повече от 40 пъти по-висока цена на търг на Sotheby's.
Или, по-точно казано, този човек е закупил сертификат за автентичност, който му дава право да залепи банан на стената и да го нарече „ Комедиант“.
Наддаването започна от 800 000 долара и в рамките на няколко минути се изстреля до 2 милиона долара, после до 3 милиона долара, после до 4 милиона долара.
Крайната цена, обявена в залата, беше 5,2 милиона долара, като в нея не бяха включени таксите за аукционната къща, платени от купувача, в размер на около 1 милион долара.
Произведението привлича толкова много внимание, че се налага да бъде отстранено. Според галерията, която се занимава с продажбите по онова време, три издания на творбата са продадени за между 120 000 и 150 000 долара.
Произведението, което е обиколило целия свят - е снабдено с инструкции как да се замени бананът, когато изгние.
Картина на Магрит струва 121,2 млн. долара
Продажбата се състоя ден след като картина на белгийския сюрреалист Рене Магрит беше продадена за 121,2 млн. долара, което е рекорд за художника, на отделен търг.
Картината „Империя на светлината“, изобразяваща зловещ нощен уличен пейзаж под бледосиньо дневно небе, беше продадена във вторник в рамките на разпродажбата на колекцията на интериорния дизайнер Мика Ертегун, която почина миналата година на 97-годишна възраст.
Продажбата издига Магрит сред художниците, чиито творби са продадени на търг за повече от 100 милиона долара.
По данни на фирмата за пазарни анализи Artprice Магрит е 16-ият член на клуба, в който влизат още Леонардо да Винчи, Пабло Пикасо и Анди Уорхол.
Империята на светлината, изпълнена през 1954 г., е една от 17-те версии на същата сцена, които Магрит рисува с маслени бои.
Марк Портър, председател на Christie's Americas, нарече продажбата „исторически момент в нашия салон“.
Цената от 121,2 млн. долара включваше таксите на аукционната къща. Купувачът беше участник в търга по телефона, чиято самоличност не беше разкрита.