Изкуственият интелект в помощ на образованието

Как изкуственият интелект може да помага на младежите за повишаване на техните компетенции, да им помага при работа с платформи за обучение, да ги направлява и мотивира, да дава своята оценка за направеното до момента?

Това са само част от въпросите, на които се опитва да отговори международният екип на проекта CAREER INTELIGENCE.

Изкуственият интелект в помощ на образованието

Проектът се основава на резултатите от предишен проект на ЕС Career 4.0., в който е разработена платформа за обучение на седем езика, която насърчава предприемаческото мислене и действие сред младите хора, както и техните цифрови умения. Сега платформата се надгражда с изкуствен интелект, което ще помогне на младежите да подобрят плана си за личностно развитие, както и за значително увеличаване на броя на тези, които могат сами да използват платформата за обучение.

Изкуственият интелект в помощ на образованието

На 4 и 5 юли в Габровската търговско-промишлена палата се проведе семинар, в който участниците се запознаха с целите на проекта и разгледаха различни аспекти от работата на изкуствения интелект и въвеждането на дигитализацията в професионалното обучение. Участниците бяха приветствани от Областния управител Кристина Сидорова и Началника на РУО Габрово Георги Маринов.

В платформата за обучение (https://career-ai.cytech.gr/bg/ - тестова версия за изкуствен интелект) има виртуален учебен асистент - симпатично роботче, наречено галено Боти. Засега Боти знае много малко, опитва се да помага на обучаемите за правилна работа с платформата, която е доста комплексна и предлага множество функции. Трябва му още много учене, за да може да разбира и да си общува правилно на български език.

Изкуственият интелект в помощ на образованието

В тестването на възможностите му активно се включиха ученици от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ - Севлиево. Те имаха нелеката задача не само да определят колко добре Боти помага при работа с платформата, но и да решат какъв да е стилът му на общуване с младите хора – дали да е забавен, с чувство за хумор, приятелски настроен или строг и наставляващ (все едно говори дядо ми, както се изрази един от младежите). Имаха и възможност да предложат как да звучи Боти в един конкретен диалог и видяха, че задачата не е никак лека. Въпреки това, част от тях изразиха желание да продължат и в следващата една година да помагат в „обучението“ и „израстването“ на Боти.

Изкуственият интелект в помощ на образованието

Помагаха им консултанти и ментори от Центъра за кариерно развитие в Габрово.

Габровската търговско-промишлена палата е партньор за България по проекта,  водеща организация на който е Институтът за трудово-правни науки към Рурския университет в Бохум, Германия. Участват още Търговско-промишлени палати, университети и фирми от Унгария, Гърция, Финландия. Проектът е финансиран по програма Еразъм+ на Европейската комисия.

Повече за проекта:

https://news.rub.de/presseinformationen/wissenschaft/2022-08-18-projektstart-career-intelligence-fuer-junge-erwachsene (немски език)