Алгоритъм за изкуствен интелект, разработен като част от сътрудничеството между историци и базираната в Обединеното кралство фирма за изкуствен интелект DeepMind, може да помогне за възстановяването на древногръцки текстове със 72 процента точност.

„Надписите предоставят доказателства за мисълта, езика, обществото и историята на миналите цивилизации“, казва Теа Сомершилд от университета Ca’ Foscari във Венеция, Италия, но добавя:

„Повечето оцелели надписи са били повредени през вековете, така че текстовете им сега са фрагментарни или нечетливи. Голяма част от тях са обект на иманяри и незаконен трафик".

Бебе пингвин се разходи по улиците на Будапеща и полицията го арестува

Когато възстановяват древни текстове, историците обикновено преследват три основни цели: възстановяване на текста, установяване на точното място на написване, както и конкретната му дата. За целта те търсят отличителни черти и модели в стила на писане и ги сравняват с тези на древни текстове, които вече са намерени и датирани.

Изкуственият интелект, създаден от експертите, е наречен „Итака“ - на името на гръцкия остров, за когото легендата гласи, че е дом на легендарния Одисей.

Френски учени обучиха мравки да надушват рак

За да обучи „Итака“, екипът използва около 60 000 древногръцки текста от цялото Средиземноморие, които вече са добре проучени и се знае, че са написани между 700 г. пр. н. е. и 500 г. сл. Хр. Екипът използва и набор от данни от близо 8000 надписа – отново, вече добре проучени и разбрани – за да тества представянето на „Итака“ самостоятелно или в комбинация с двама древни историци.

Напълно сам, изкуственият интелект може да възстанови текстове с 62 процента точност, докато само древните историци възстановяват текст с около 25 процента точност.

Историците оценяват положително работата на машината.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук