Около 16 хиляди декара земя край Калиакра ще бъдат изкупени с цел защита на ценно степно местообитание. Това ще стане в рамките на проект по Оперативна програма „Околна среда”, обявиха от Регионалната инспекция по околната среда и води (РИОСВ) във Варна.
Целта е опазване на Понто-сарматските степи и възстановяването на природното местообитание като площ, структура и функции до постигане на благоприятно природозащитно състояние.
Ще бъде изкупена максимално възможна площ поземлени имоти както от физически, така и от юридически лица. Тъй като тези територии са защитени, в тях не може да се извършва никаква дейност и хората няма да се чувстват ощетени, че имат нещо, но не могат да го използват, уточниха от екоинспекцията.
След придобиването, земите ще станат публична държавна собственост и ще бъдат обявени за защитени територии, обясни ръководителят на проекта Силвия Стоилова.
Общата стойност на проекта е 13,4 милиона лева. От тях 11,4 милиона са европейско финансиране, а останалите 2 милиона - от държавния бюджет на България.
Застрашеното местообитание е разпространено по Черноморското крайбрежие на България и във вътрешността на Добруджа, заема ограничена площ от 7 712 хектара и е дом на ценни видове растения като ирис, пролетен и волжски горицвет, теснолист божур. През годините то е било подложено на различни дълготрайни негативни антропогенни въздействия. Местообитанието е от изключителна важност за опазване на находища на множество редки, застрашени и защитени видове висши растения. Извършването на антропогенни дейности като разораване, залесяване, създаване на трайни насаждения и строителство създава опасност от увреждане и унищожаване на местообитанието. По тази причина, със заповед на министъра на околната среда и водите от 2017 г. са въведени забрани за извършване на посочените дейности в имоти, в които е разпространено природното местообитание.