Спектакълът, който ще се реализира съвсем скоро, се създава от от хора с различни зависимости. Той има терапевтичен характер за създателите си  и е превантивно насочен  към публиката.  Драматургичната основа на спектакъла е изцяло върху действителни разкази и събития.  

В работата си със зависимите, терапевтите от Терапевтичен център „Свети Илия” са подпомогнати от ръководителите на художествени състави към читалището, коите  се включиха в седмичния график. Те са особено полезни в усилията за осмисляне свободното време на резидентите, особено  в студените месеци, тъй като заниманията сред природата и спортните занимания са ограничени. При това положение се наблюдава силна фиксация върху лични проблеми и  изпадане в депресивни състояния, изострящи нуждата от набавяне на дрога или алкохол.

Освен работа с потребителите в центъра, задачата на проекта е да бъдат разказани историите на зависимите и те да достигнат чрез социалните мрежи до колкото се може повече младежи и техните родители. В продължение на няколко месеца със средствата на документалния театър, хора с различни зависимости създават театрални етюди, които разказват техните лични истории. И съвсем скоро те ще бъдат представени пред публика. А видеозаписите с историите  на зависимите, ще бъдат разпространени в електронна среда.

Театърат и изобщо изкуството помагат в битката със зависимостите, твърдат създателите на проекта. По пътя за лечение на зависимостите е много важна възможността да изявиш себе си чрез изкуството, да се освободиш, да „излееш” болката си, онова, което таиш в себе си, разказва Светослав Славчев, ръководител на проекта и допълва, че чрез средствата на изкуството много по-лесно се постига и въздействие върху публиката.

Всеки досег до изкуство е своеобразна терапия. Излизайки извън обичайните групи, водени от психотерапевти, зависимите губят усещането за постоянно наблюдение и анализиране, стават далеч по-открити и с лекота разговарят за проблемите и чувствата си. Придобиват нови познания и умения. 

Идеята за проекта и създаването на спектакъла принадлежи на актьора и режисьор от Габрово Светослав Славчев. Той е председател на Народно читалище „Будителите 2017” – Габрово, чиито доброволци и членове участват и реализират на дейностите по проекта, насочени към потребителите на Терапевтичния център „Свети Илия”. Чуйте неговия разказ.

Тази публикация е по програма „Социално ангажирани изкуства’22”, „Работа с общности и групи в неравностойно положение”, финансирана от Национален фонд  „Култура”