Няколко години след създаването си през 1959 г., Държавен архив – Габрово започва своята издателска дейност. Тя цели да запознае научната и културната общественост с богатството на архива. Началото е поставено със собствено издание под формата на бюлетин „Вести”. През 1969 г. излиза първия му брой, до 1983 г. са отпечатани 9 броя, с 5 тематични каталози, 2 инвентарни описа, тематичен преглед и публикация на документи. След това бюлетинът се реформира в отделни корпусни издания. От поредицата „Инвентарни описи” до 1993 г. излизат „Ран Босилек, био-библиографски указател с инвентарен опис на Семеен фонд Негенцови”, 1986 г., „Писатели от Габровски край”, 1988 г., „Учители от Габровския край”, 1993 г. През 1988 г. излиза и тематичния списък „Краеведчески изследвания за селищата от бившия Габровски окръг”.
След няколкогодишен труд на екип от архивисти, през 1980 г. излиза от печат първа част от основния справочник на архива „Пътеводител по архивните фондове и колекции-1763-1944 г”. Работата по втората част „Пътеводител по фондовете на Държавен архив – Габрово (1944-2014 г.) също продължава няколко години, приключва през 2016 г., като тя става част от поредицата „Архивни справочници”, т. 32 и е достъпна в онлайн режим.
По повод 25-годишнината на Архива, през 1984 г. излиза първият брой на нов сборник „Из документалното наследство на Габровския край”. По повод 40-годишнината на Архива, през 1999 г. се провежда научна конференция, материалите от която са издадени в следващ брой на сборника „Из документалното наследство на Габровския край” през 2002 г. Поредицата от издания, посветени на годишнини на Архива е продължена през 2009 г., когато е издаден каталог от юбилейната изложба „Габрово и габровци в архивната съкровищница”, 2009 г.
След 1991 г. ръководството на Габровския архив поставя началото на издаването на вестник „Реликви”. В периода 1993 – 2004 г. от него са отпечатани 11 броя на различни теми, в които е предоставен нов прочит на съхранените в Архива реликви – доказателства за бурното икономическо и социално развитие на Габрово, вестникът е богато илюстрирани с архивни снимки и документи.
Издателската дейност продължава активно и през новия век. През 2001 г. излиза от печат „Записки. Кондиката на Дряновския манастир” на Йеромонах Пахомий Стоянов”, чиито оригинал се съхранява в Държавен архив – Габрово. През 2003 г. е преиздадена “Историята на града Габрово и Габровските въстания” на Христо и Петър Гъбенски и допълнена с бележки на авторите. През същата 2003 г., архивът в сътрудничество с журналиста и краевед Ганчо Танев, издава справочника „Почетните граждани на Габрово". За това издание е отличен с наградата "Златен Хирон" на Община Габрово.
Юбилейната 2009 г. е особено ползотворна за издателската ни дейност. Съвместно с Регионалния исторически музей е издаден Справочник по документите в архивния фонд на Градско общинско управление – Габрово в ТДА – Габрово и РИМ – Габрово (1877-1959). То е оформено като т. 14 от поредицата Архивни справочници. Излиза от печат и документалният сборник „Дарителите на Габровските училища”, както и творческата автобиография на известния диригент Стефан Ботев „Песента-моя обич и съдба" (оригиналът й се съхранява в Архива).
През последните десетина година, поради невъзможност за самостоятелна издателска дейност, Габровският архив я извършва съвместно с други институции. Така през 2012 г. се слага началото на поредицата от исторически календари «Дързостта на бъдеш първи», инициирана от Областния управител на Габрово. Тогава се създава иа календара-бележник на тема: „Руско-турска освободителна война 1877-1878” съвместно Регионалния исторически музей - Габрово. Календарът за 2013 г. е изготвен самостоятелно, а следващите три за 2014, 2015 и 2020 г. в партньорство със сродни институции. По повод 155-годишнината от обявяването на Габрово за град, участва в издаването на „Илюстрована хроника 155 събития и снимки от 155-годишната история на Габрово като град”, отново съвместно с мудеь и библиотеката, финансирането е от Община Габрово. По повод 60-годишнината на Габровския архив и 150-годишнинатата на ЖБД „Майчина грижа” – Габрово, през 2019 г. бе подновено изданието „Събрали сме се да творим добро”.
Изданията са достъпни за потребители на архивна информация като справочен материал в помощ на техните изследвания.
А витрините от изложбата могат са бъдат разгледани във фоайето и читалнята в работно време на Държавен архив – Габрово до септември 2021 г.