Едва ли има някой във Варна, който сериозно смята, че изборите за кмет на Морската столица ще се решат на първи тур.

Дори и най-върлите поддръжници на досегашния кмет Иван Портних не са много смели в прогнозите си за победа на 29 октомври. Битката в неделя ще е за второто място, а балотажът на 5 ноември - сигурен.

Големият въпрос във Варна е КОЙ ще е със среброто в това състезание.

Десет са кандидатите за кмет на Варна. Някои от тях дори не се приемат насериозно, просто са се регистрирали за повече престиж на листата за общински съветници, която оглавяват. Или за старт на политическата си кариера.

Има обаче трима сред тях, които имат сериозни шансове да се изправят срещу Иван Портних на балотаж. Двамата са очевидни претенденти за сребърния медал в неделя – Коста Стоянов от Възраждане и Благомир Коцев от ПП-ДБ. Третият е изненадата на тези избори – Христо Димитров от "Алтернативата на гражданите". За някои той беше изненада като поява, за други може да се окаже изненада като резултат. Какъвто и да е резултатът му обаче, неговата поява обърква всички сметки.

Социолозите прогнозират по около 15 % за Стоянов и Коцев, като колебанието е плюс/минус 3%. Залозите в различните бет-ове дават превес на Коцев, ако изобщо можем да се доверим на хазарта като някаква социология. Всъщност социолозите още не са забелязали Христо Димитров… Но варненската действителност винаги е била корпоративна, а местната политика не е съвсем политика. Тук играят и други правила.

Кой ще бъде втори. Кой ще вземе среброто в неделя. Това е интригата във Варна.

Благомир Коцев надделя като фигура в самата коалиция ПП-ДБ. Той бе номиниран официално след  дълга и тежка битка между коалиционните партньори. Неговият вътрешен опонент Стела Николова изгуби номинацията, но се държи достойно, като го подкрепя в тази кампания. Не така се държат обаче нейните привърженици, които продължават публично да демонстрират разочарованието си от избора на кандидат на демократичната общност.

Кампанията на Коцев започна много преди официалната му номинация, предимно в социалните мрежи. Още от началото на лятото той се представя като „граждански омбудсман” на варненци, каквото и да означава това. Факт е, че е много активен в срещите си с хората, а кампанията му е подкрепена с енергията на голяма част от активни в социалните мрежи варненци.

Около ресторант „Хоризонт“ - собственост на фамилията Коцеви, е една от основните предизборни интриги във Варна. Ресторантът е един от големите във Варна, а заради местоположението си в Морската градина е обект на множество коментари, най-вече заради достъпа до него с автомобили. В последните дни на кампанията се проведе кръгла маса за проблемите на Морската градина, организирана от варненския депутат от ПП-ДБ Стела Николова. Среща, която трябваше да демонстрира единодушие по темата у доскорошните претенденти за номинацията за кмет и да привлече отново привържениците на Николова на страната на Коцев.

Резултатът от срещата е наистина единодушие, особено около идеята да се изкупят от Държавата и Общината частните имоти в Морската градина – една откровено лява идея, отдавна лансирана от дясната Стела Николова. Единодушие с корекция – идеята вече е само за „незастроените“ частни имоти. Според Николова и Коцев за това ще са необходими около 200 млн. лв. Как ще бъдат накарани собствениците да ги продадат обаче…

Що се отнася до гласовете на Коцев на 29 октомври – при него ще отиде доста от протестния вот на варненци, но пък и много ще дадат протестен вот срещу ПП-ДБ, които в момента управляват страната. На парламентарните избори през април коалицията спечели 24,41% във Варненска област. Дали демократите ще успеят да повторят този резултат? Отговорът на този въпрос по-скоро е отрицателен.

Коста Стоянов от „Възраждане“ ще има със сигурност гласовете на целия електорат на партията. Той все пак не е Костадин Костадинов и едва ли ще достигне неговия процент от предишните местни избори, когато именно лидерът на партията беше кандидат за кмет на Варна… Но Коста Стоянов беше първата официална кандидатура за кмет на града и прави методична кампания още от началото на лятото, и то като официален кандидат. В изявите си е балансиран, а не краен, което може да му донесе гласове и от периферията на националистите.

Освен това срещу Стоянов няма сериозни лични обвинения, както към други кандидати. Единственото, за което може да бъде упрекнат, е противоречието между позицията му за еврото и намерението му да работи по европроекти.

Неговият резултат може и да не надвиши резултата на „Възраждане“ във Варна от парламентарните избори през април (17,35%), но ще бъде приблизителен заради твърдите привърженици на партията.

Левите кандидати на Варна (Павел Раличков от БСП, Мария Тодорова от „Левицата“ и Петър Николов от „Български възход“) също не са за пренебрегване заради сумарния им резултат. Шансовете на всеки от тях да отиде на балотаж са нищожни предвид варненските резултати на партиите от последните избори (БСП – 7,21%, Левицата – 2,27%, БВ – 2,4%), но общият им процент може да надхвърли 15. Увеличението ще бъде най вече сред гласовете за Левицата, тъй като Мария Тодорова е активна в местната политика през последните години, а подкрепа има и от малка част от бизнеса във Варана.

Дотук математиката сочи почти 50% (възможно е да се окажат и повече) само за изброените – Коцев, Стоянов, Раличков, Тодорова, Николов. Което означава, че балотажът във Варна е сигурен. Защото има и още играчи на варненския терен. Сред тях е Ивайло Костадинов от ИТН, които все пак прескочиха 4-те процента на парламентарните избори, като във Варна записаха 4,81%.

И стигаме до „неуловения“ от социологията кандидат, появил се буквално в последните дни преди кампанията.

Мнозина подценяват Христо Димитров, кандидатът на „Алтернативата на гражданите“. Една коалиция, в която и зад която стои едрият бизнес във Варна. Самият Димитров е собственик на една от най-големите строителни фирми в България, а репутацията му като мениджър е по-скоро неопетнена. В листата за общински съветници се виждат доста успешни хора със завидна кариера. И много работодатели. От коалицията не крият, че ресурси не им липсват – и финансови, и човешки.

Само припомням за скептиците и склонните да подценяват формацията, издигнала Христо Димитров, че бизнес-партиите не са нещо ново за варненската действителност.

На местните избори през 2007 г. в общинския съвет на Варна влязоха две бизнес формации. ПП „Нашият град“ успя да вкара шест съветници, а ПП "Гражданско движение "ГЛАС" – двама.

Общият брой на гласовете за тези формации беше почти 14 000 (около 16 % от общия брой гласували) при избирателна активност 45,02 %.

Зад първата партия стоеше един единствен икономически субект, макар и холдинг, а зад втората – няколко сериозни бизнеса във Варна.

16 години по-късно бизнесът зад тези две формации е обединен в „Алтернативата на гражданите“, привлечени са още фирми и още бизнес… И дори издигат кандидат за кмет.

Да, корпоративният вот през 2023-та може и да не повтори онзи през 2007-ма, но ниският процент на Христо Димитров в социологическите проучвания изглежда най-малкото несериозно. А пък коефициентите на заложните къщи не отчитат особената варненска действителност.

Освен това, бизнес гласовете в голямата си част са десни гласове, което означава, че „Алтернативата“ ще вземе проценти и от ГЕРБ, и от ПП-ДБ. Формацията закъсня с кампанията си, но изявите на основните лица там правят впечатление с умерения си тон. Критикуват, но не крайно, имат конкретни решения и предложения, имат и самочувствие.

След всичко изброено няма как да не поставим Христо Димитров сред основните играчи на варненския политически терен. Дори и да не бъде втори, неговият резултат ще обърка математиката на всички.

Кой колко гласове ще вземе на 29 октомври е трудно да се прогнозира, но битката е за второто място и процентите никак не са сигурни, нито социологическите проучвания.

Защото едно е ясно със сигурност – Варна ще има кмет след балотажа на 5 ноември, който е математически логичен, защото при тази конфигурация от кандидати никой няма да успее да вземе половината гласове на варненци, дори и досегашният кмет Иван Портних, за когото социолозите предвиждат около 26-28 %.

Къде са останалите над 70%? При изброените претенденти. И при неподкрепящите никого.