За всяко 1 евро, инвестирано в нови ВЕИ мощности, трябва да се предвижда 1 евро за развитие на мрежите, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов на кръгла маса, посветена на развитието и проблемите на електроенергийните мрежи.
По думите му в момента е трудно да се коментира развитието на енергетиката не само в България, но и в Европа. А причината е, че войната на Русия в Украйна е пренаредила много сектори, включително енергетиката.
Шефът на КЕВР очаква цена на газа под 110 лева през март
Според участниците във форума недостатъчните инвестиции в развитието на мрежите е сериозен проблем за развитието на зелената енергия.
Европа е сравнително бедна на фосилни енергоизточници - въглища, газ или петрол, коментира председателят на КЕВР Иван Иванов, по думите му единственото трайно решение е освобождаването от тях. А, убеждението на Европейската комисия и страните от ЕС е общо, че стабилната алтернатива на фосилните източници, бъдещето, е възобновяемата енергия.
Радев: България и Гърция променят енергийната карта на Югоизточна и Централна Европа
А предизвикателствата пред мрежите са две. Първото е присъединяването на огромния брой възобновяеми енергии.
Второто предизвикателство е и големият проблем – развитието на самите мрежи.
Иван Иванов обясни, че развитието на електропреносните мрежи трябва да се насочи към системите на съхранение, както и дигитализацията, което ще позволи да се управлява в реално време потреблението и производството. Необходимо е и развитието на междусистемната свързаност на енергийната ни система.
„Булгаргаз” предложи газът за март да поевтинее с 4%
Единият начин е класическият – чрез регулираните цени. Иванов изтъкна, че може да се осигури допълнително грантово финансиране, което би намалило ценовия натиск върху потребителите.
Съществена роля за финансирането може да изиграе и Планът за възстановяване и устойчивост. По думите му, ако е възможно, са необходими корекции в Плана и по-справедливо разпределение на средствата. Предвидените към момента средства са единствено за електропреносната мрежа, но не и за електроразпределителните мрежи, като за тях, според Иван Иванов е необходимо отделно финансиране.
А представители на трите електроразпределителни дружества коментираха, че не те са пречка за развитието на възобновяемите енергийни източници, а липсата на ясни правила и стратегия за развитие и финансиране.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Иван Иванов, психолог: ГЕРБ знаят как да управляват, но им нямаме доверие по отношение на честността на това управление
- Основен проблем за аграрния сектор - бюджетът за следващата година да не бъде приет
- „Изкуство за зелено бъдеще“ преобразява Братската могила и новия парк на мястото на бившата Гарнизонна фурна
- Петя Димова, Enery: Бизнесът в България обръща поглед към ВЕИ за по-ефективно енергийно бъдеще