Иван Иванов е водач на листата на коалиция БСП Обединена Левица в Русе. Коалицията е номер 28 в бюлетината.
Здравейте господин Иванов. В края сме на предизборната кампания. Вашата оценка за нея?
Аз лично и тези, които заедно изнесохме кампанията тук в Русе, сме заредени с много положителна енергия, защото успяхме да проведем стотици срещи. Буквално се срещахме с хиляди хора и този път наистина има засилен интерес към това, което ние правим. Говоря съвсем сериозно и това, което чуваме от хората е, че сме единствените, които се срещаме с тях и проявяваме интерес да представим своите виждания за излизане от тази криза. Надявам се в неделя, един важен ден, когато всеки ще даде своята визия за бъдещето на държавата, да бъде по-активен по отношение на гласуване, по отношение на предпочитанието на политики, които наистина да изведат държавата от кризата. Мисля, че ние в момента като коалиция от всички леви партии, (защото това е много важно, да има една силна лява партия, една силна лява формация) можем да бъдем подкрепени в това, което представяхме като варианти за решение от тези сто точки.
Сто точки, но коя е важната тема в тази кампания за България?
Темата, ако мога с едно изречение да я затворя, това е как ще се излезе от политическата криза, която неминуемо води след себе си и икономически последствия. Каква рецепта предлагаме ние като коалиция? Това беше един от акцентите на разговорите, които водихме, защото на хората наистина им е дошло до гуша от непрестанни избори и кавги.
Експертното правителство, което предлагате, това ли е изходът, което към момента поне не дразни нито ГЕРБ, нито Продължаваме Промяната?
Тази формула ние предлагаме още от предходните избори и предвид неразбирателството и личните нападки, това може да е рецептата, универсалната, за излизане от тази ситуация. И 100-те точки, които ние предлагаме могат да бъдат много добра основа за бъдещо експертно управление, макар и с някакъв кратък времеви хоризонт, за да могат да не почувстват българските граждани несгодите на това неразбирателство и последиците, които бихме нанесли с тези грешни решения, които вземат политиците. Най-малкото да бъде приет бюджет 25-та, защото ние си говорихме, че за нас това ще бъде негативният ефект, който непосредствено, веднага всички ще го усетят.
А вярвате ли в честността на изборите?
Това е сложен въпрос, защото в последно време темата за купуването на гласове стана все по-актуална. Това ме навежда на мисълта, че ако в неделя българският избирател, българският гражданин и русенци в частност не разберат опасността от това явление, което в момента очевидно взема връх, това би нанесло невероятна щета на окръжаваща среда на всеки един от нас. Нека да излязат хората да гласуват, защото в противен случай може да се формира цяла парламентарна група от купени депутати, което е страшно и няма да доведе до нищо. И оттам моето притеснение е, че вота няма да бъде честен, ако няма тази избирателна активност. Не виждам и от страната солидно противодействие на купуването на гласове. Само фиктивни действия, само фиктивни намерения в тази посока без реални резултати в действителност. И ако в неделя нямаме тази масовост, със сигурност ние, и аз лично, ще поставим под въпрос тази честност на вота. Това са нашите притеснения и моите.
А какво бихте казали в този ред на мисли на 18-годишните, които ще гласуват за първи път в неделя?
На тези млади, будни хора, защото българските младежи са изключително будни и заинтересовани и мислещи за бъдещето си, бих казал да излязат да гласуват. Просто да излязат и да кажат стоп, ние не искаме да живеем в това безвремие. Искаме държавата да се движи по начина, по който да ни осигури на нас наистина спокойно бъдеще, гарантирано. И да останем тук в България. И в случая, наистина, ако те искат да го направят, моята преценка е, че повечето млади хора в тази възраст са със ляв уклон, да припознаят политиките на БСП Обединена Левица. И дори да имат други предпочтания да излязат и да гласуват. Да не оставят купения вот, да не оставят безвремието, бездушието да бъдат водещи през следващите месеци, години. Защото те ще пострадат най-много. Да бъдат будни. Това искам да отправя като апел към младите хора, които може би и за първи път ще гласуват сега.
Има една мисъл, която е приписват на Бисмарк, някой пък казва, че тя е и на Чърчил. Най-много се лъже преди избори, по време на война и след лов. Къде е мястото на морала в политиката? Има ли въобще място за морал?
Без морал няма политика. Когато се прави политика без морал, стигаме до тук, където сме в момента. И поне ние като представители на БСП Обединена Левица, това е било винаги за нас водещото. Морала и изпълнението на ангажиментите, които поемаме към своите избиратели. Защото дори в тези тежки времена, ние успяхме да го направим това нещо. И седим с направеното от нас и с амбициите да продължим с тези силни социални политики, които са дефицит в последно време. Да припомня само тези безплатни учебници, безплатни детски градини, безплатните ясли, безплатни дни на транспорт, необлагаемия доход за майките и деца, всяка година, който се връща. Това са една малка част от всичко това, което сме свършили. И заставяме с ясното съзнание, че морала при нас е на високо ниво, защото той е свързан с реализирането на това, което представяш пред хората. Защото не е добре да ходиш седми път на изборите, да им казваш едни и същи неща и в крайна сметка да направиш обратното, т.е. да загърбиш всичко, което си представял пред тях, като начин за подобряване на качеството на живота. Така че в това отношение нямаме никакви колебания, какво означава морала в политиката, а именно да изпълняваш своите ангажименти и да не лъжеш. Това е много важно.
А какви компромиси сте правили лично Вие в политиката?
В политиката компромис може да се направи и аз съм правил, единствено ако е в посока да подобри начин на живота на българските граждани. Може да има някои обещания и точка от програмата да бъде забавена. Това е компромис. Но не забравена. Но с ясна цел, че можем да стигнем към нещо полезно за българските граждани. Компромисът го направихме в 2021 година, когато направихме коалицията. Тогава с още няколко партии влязахме в управлението, но постигнахме 90% от своята програма успешно. Това беше компромисът, защото ние влязахме в коалиция с нашите дългогодишни политически опоненти, най-десните. И това е също компромис, който аз съм направил спрямо себе си, но целта, която постигнахме, беше наистина много голяма.
Това донякъде дава надежда и за след тези избори, но като опитен юрист, какво е необходимо да се случи, за да усетят гражданите правовия ред в държавата?
Усещането, че тук има истинска борба с корупцията, защото това се поставя като проблем на всяка една от срещите, поставят го като проблем нашите партньори от Европейския съюз. А такава не съществува, защото моделът, който ни се представя, както от страна на Борисов, така и от страна на Кирил Петков е на принципа да сменим едни хора с други, които ние да управляваме. Основата на една такава съдебна реформа, която ще доведе до резултат е наистина въвеждане на гарантиран интегритет на тези, които ще се борят с корупцията. Те да не бъдат под ничие политическо, нито икономическо влияние. Румънският модел е работещ модел. Той трябва да се принесе тук.
Не опира ли това все пак до хората и до морала? Кой кой човек ще бъде?
Разбира се, но подбора на кадрите трябва да бъде така направен, че те наистина да имат свобода на действия, а не да са политически зависими, каквото се случва в момента, защото сме свидетели и с избора, който предстои на главен прокурор една единствена кандидатура, изтеклия мандат на ВСН, нежеланието очевидно по какви причини да бъде сменен този ВСС, защото се търсят угодните хора, послушните хора. Това не е формулата на БСП-Обединена Левица. Формулата на БСП-Обединена Левица е наистина да се избере кадрови орган и механизъм за избор на тези хора, които са първо мотивирани да се борят с корупцията, такива има, вярвайте ми, и да бъдат допуснати до влязат в тази система, която наистина да доведе до трайни резултати. Колкото и грозно звучи, румънците изпоарестуваха половината си министри и депутати, но там виждате, че развитието на държавата е доста по-напред. Съжалявам, че ги давам за пример в момента, но трябва да се вземат крайни мерки.
За съжаление румънците трябва да ги вземем за пример в много отношения, не само по отношения на съдебната система.
Може би да, но ако продължаваме да се въртим в този омагьосан кръг, на следващите избори може да излязат не повече от 10% от българските граждани. Защото това, което им се предлага отново и отново, то не е това, което те желаят.
Какво е отношението Ви към съдебната реформа?
Тази, която в момента беше направена Конституционният съд каза своето мнение, че тя е противоконституционна и слава Богу, защото там се даваше още по-голям превес на политическата квота, две трети. Нашата съдебна реформа е такава, която да направи наистина независима съдебната власт. Независима от някой си политик с име, без име, от определени икономически кръгове. Това е нашето отношение към съдебната реформа. Работеща съдебна система.
Може ли БСП да си позволи да стои още дълго извън властта?
Може, разбира се, защото на безпринципна основа ние няма как да влезем в каквото и да е управление. Защото това ще означава предателство към нашите избиратели. Затова тази формула, която ние предлагаме и смятаме, че тя може да бъде работеща за едно експертно правителство със своята програма, макар и краткосрочна, би могла да бъде изход от кризата и ние да участваме в това. Но ако е на принципа да разделяме просто порциите в държавата и да бъдем съучастници в поредното разграбване, това няма как да се случи. Така че, мисля, че отговорът ми е ясен и категоричен в тази посока.
Вие казахте в началото на нашия разговор каква е визията ви за това какво да се случва след изборите, но БСП е в една по-различна ситуация в момента. Ако този път първите две политически сили, които заслужат доверието на народа, не успеят да създадат правителство и президента реши да даде мандата отново на вас, понеже сега преди изборите, знаете, модерно е първо да се разделим. Всеки казва с този не, не с Възраждане, не с ДПС Ново начало. Вашия подход какъв би бил ако мандата е при вас?
Подходът е ясен и ние сме го прилагали неведнъж. Разговори с всички, поставяне на основните приоритети, които считаме, че са важни за държавата, изслушване на приоритетите на други политически сили и настояване за тази формула на разбирателство, която да изведе държавата от кризата на база на експертността и независимостта на тези, които биха влезли в управлението, за да може най-после диалогът да се върне на масата. Това ще бъде нашия подход. Тези срещи, разговори, открити, честни, без заткулисни договорки.
Пак в Мола в София?
Мола в София беше подход на една друга политическа сила. Ние обикновено ги правим в Народното събрание, разбира се. И пред очите на всички български граждани, защото вие ме питахте за морала и за честността. Това е морал и честност. Да бъдеш откровен както пред тези, които са те подкрепили, така и пред тези, които не са те подкрепили, да видят, че не ги лъжиш. Защото лъжата трудно се прощава от българския гражданин.
Но това ще бъде подходът? Всеки, който е съгласен с вашите условия, е добре дошъл да седне на масата на преговорите?
Така казано звучи добре, но и диалогът също не бива да отсъства в този процес.
И понеже това е последното ви гостуване, какво бихте казал на слушателите на Дарик преди изборите в неделя?
Излезте, гласувайте, определете своите бъдещи дни, месеци, години, по начинът, по който вие ги виждате, уважаеми русенци, за да сте доволни от това, което ще се случи или недоволни от това, което ще се случи. Защото стоейки в вкъщи и негласувайки, давате възможност на хора, които не са заслужили вашето доверие да определят вашето бъдеще и то дали ще бъде добро, може вие да кажете със своя глас. Така че в неделя да има повече хора пред урните, по-много хора с ясна визия как ще се развива държавата през следващите години и разбира се да ги призова да подкрепят кандидатите на БСП Обединена Левица с номер 28 в бюлетината.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.