В повечето чужди издания пишат, че съм бил вдъхновен за създаването на уреда от български овчари и какви ли не легенди. Няма такова нещо. Всичко се появи, покрай работата ми като треньор. Всъщност преуспях в САЩ като треньор, защото имах много идеи. Винаги съм бил амбициран да търся по-ефективни пътища в треньорската ми работа. И ми трябваше точно такъв уред за да тренирам високо разрядни борци. Бях 8 години в Олимпийския център в Мичиган като старши треньор.

Това разказва в ефира на Дарик Бургас в рубриката „Събеседникът на адвоката“ с Драгомир Ошавков, световно признатият атлет в борбата - Иван Иванов, изборетател на „Bulgarian bag“. Заминава отвъд океана през 1997 г с предложение да бъде треньор, докато все още има успешна спортна кариера в България. Още от 1992 г. е пътувал до САЩ за да тренира американски борци, но преди да изпълни американската мечта там, изпълнява българската тук. 

Неговото изобретение „Bulgarian bag“ се ползва в цял свят и е неизменна част от тренировките на не една холивудска знаменитост. Холи Бери дори сподели свое видео с уреда в инстаграм и написа, че е влюбена в него.

Един патриот, който отдавна е гражданин на света, но дори и днес се връща често у нас, където са ситуирани и производствата му.  А в бизнеса и тренировките участва цялото му семейство. Маркетингът е доверен на дърщеря му Магдалена. А с бизнеса в България се занимава брат му – Стефан Иванов, бивш състезател в младежкия национален отбор по борба, в последствие заминава за САЩ, но се връща отново да живее в родината си.

Иван Иванов с по-голямата с дъщеря, гимнастичката Магдалена Иванова 

Името на Българската торба можеше да е друго, шампионът ни го е създал години след като е бил вече в САЩ.  За него обаче е важно и името, и логото, което разбира се е с националния трибагреник да са свързани с родината:

„Първо е измислена от българин, избрахме и да се прави в България. А самата форма видях в агнето, което мятаме по народните борби. Сега уточнявам във видеата си за чужденците, че не става въпрос за живи животни, а само за формата на уреда. Но цялата система я развих в Америка. Когато при мен започнаха да идват бизнесмени с желание да произвеждат уреда и да го продават, те често ми поставяха условие да сменя логото (с българското знаме), но по този въпрос винаги съм бил категоричен – никога. Днес треньорите, които работят по моята система са длъжни да знаят историята на логото. То е на гърдите на всички състезатели от клубовете, с които работя“, разказва създателят на системата „Суплес“.

А какво е Суплес?

Изобретенията на Иван Иванов, послужили на световния спорт не се изчерпват с „Bulgarian bag“. Той е автор на петте системи „Суплес“, които имат и образователен характер.  Обхващат всяка една част от тренировката, в която се включва разтягане и участие на всеки един мускул от тялото. Тя е изобретена за специфични силови тренировки, но и за ежедневен спорт за хора, които не са супер атлети.

Създава топката Suples ball, следва гладиаторската стена или Gladiator wall и тази от ластици, въжета и чучела - H.I.R.T.S. (High intensity rope training system). Днес от Суплес се възползват обучени от Иван Иванов и неговия екип треньори от няколко континента, дори посреща в България амбицирани спортисти от Далечния Изток. Иван Иванов често пътува до различни точки на света, за да провежда обученията, които са еднакво ефективни, както в тясно специализираните силови спортове, така и в масовите фитнес зали, правейки ги подходящи дори и за жени със слаба физическа подготовка.

„В началото като започнах да ходя за обученията в Южна Корея ми правеше впечатление, че при тях фитнесът е масов за мъжете, но не и за жените и именно на тях в началото им беше трудно. Но с всяко изминало посещение, виждах как си подобряват двигателната култура“, допълва шампионът.

Топ 5 на българските термини в Световния спорт

И след като в спорта постига своите мечти да стане световна, олимпийска сила, постига и другите си амбиции за бизнес развитие, а днес помага това да се случва с нови спортисти. Отказва се от високата си мениджърска позиция в Американската федерация по борба за да се посвети на „Суплес“, личния си спортен клуб в САЩ и базата за спортни лагери в България.  

Семейството му е в центъра на неговия живот, а самият живот по думите му е една борба.

Какво включва тя, кое е накарало реализиран в България човек да тръгне към Америка и как любовта към спорта го вдъхновява да надгради постигнато, чуйте в разговора на Иван Иванов с Драгомир Ошавков и Дияна Бедросян: