Ако има сфера, в която думата „български“ не се свързва само с киселото мляко и   маслодайната роза, то това е спорта. Колкото и да е странно тези няколко „български неща“ са  по-популярни като такива по света, отколкото в самата България, коментира адвокатът Драгомир Ошавков и представя петте имена, които отдавна са врязани в историята. Ето ги и тях:

                              №1 Българската торба /Bulgarian bag/:

Уреда „българска торба“ стана достояние на света през 2005 г, след като беше изобретена и патентована от Иван Иванов – бивш състезател по класическа борба, емигрирал през 1997 г. в САЩ, където работи като треньор. Според самия Иван Иванов дизайнът на торбата е вдъхновен от начина, по който овчарите са носили на раменете си овцете по време на българските празници и панаири. Уредът е уникален с това, че позволява разнообразни движение във всички посоки, като повишава мускулната издръжливост и развива експлозивността у трениращият.  Първоначално, най-вече заради високата си функционалност уредът намира топъл прием сред практикуващите борба, ММА, джиу-джицу и други бойни спортове, но впоследствие става популярен сред широката фитнес публика по целият свят. Един от големите почитатели на тренировките с българският уред е холивудската актриса Холи Бери.

На снимката – Иван Иванов с Българската торба. Снимка: Фейсбук профил на Иван Иванов

2. Българския Трибулус Терестрис. /Bulgarian Tribulus Terrestris /

Растението Трибулус Терестрис, известно в България повече като „Бабини зъби“ се използва още от началото на 80-те години от Държавното предприятие "Фармахим" за производство на препарата „Трибестан“. Лекарството е създадено за да третира ниско либидо, импотенция и безплодие при мъжете и подобряване на хормоналния баланс при жените. Интереса към билката в световните спортни среди настъпва, когато слухове започват да свързват успехите на легендарния отбор по вдигане на тежести, воден от треньора Иван Абаджиев с този препарат. Основното му предназначение в спорта е за увеличаване на тестостерона в организма по естествен път, както и за възстановяване на сперматогенезата след стероиден цикъл. Въпреки, че растението Трибулус Терестрис може да бъде намерено в много страни по света, няколко научни изследвания показват, че съдържанието на активната съставка сапонини е най-високо в растенията с произход България.  Днес  всяка уважаваща себе си компания за хранителни добавки има в портфолиото си препарат създаден на основата на растението Трибулус Терестрис, като българския му произход е равносилно на гаранция за качество.  

Растението Бабини зъби (Tribulus terrestris) Снимка: Уикипедия

3. Български клек /Bulgarian split squat/

В края на 80-те години на миналия век, помощник-треньора на националния отбор на България по вдигане на тежести Ангел Спасов посещава САЩ, където изнася семинари пред американските си колеги относно тренировъчните методи на българския национален отбор по вдигане на тежести. По онова време страната е първа световна сила в този спорт и информацията, която той споделя се следи внимателно. Едно от упражненията, които Спасов посочва като особено важно за развиване на силата при клякането на щангистите е вид клек, при който задният крак е поставен на пейка или друга повдигната повърхност, а основната работа се извършва от поставеният отпред крак. Информацията е бързо възприета от спортната общност и скоро упражнението става основен стълб в арсенала на силовите атлети отвъд океана. Скоро, поради високата си ефективност българското клякане започва да се използва масово и от обикновените хора трениращи във фитнеса. Днес, в почти всяка фитнес зала може да се види някой, който изпълнява упражнението по този начин.

Български клек. Снимка: https://legionathletics.com

4. Български кофички на халки / Bulgarian Ring Dips/

Още едно упражнение, което носи името „българско“. Кръстник на това движение е треньора по гимнастика и автор на книгата „Да изградиш гимнастическо тяло“ Кристофър Зомер, според когото упражнението му е било показано за първи път от българския гимнастик Красимир Дунев – Олимпийски сребърен медалист на успоредка от 1996 г. Българските кофички на халки е упражнение за напреднали атлети, което, поради положението в който са поставени ръцете се увеличава диапазона на движението и се поставя на изпитание стабилността на раменния пояс, като по този начин се развиват особено добре мускулите на гърдите и предната част на раменете.

Български кофичка на халки: Снимка: https://www.bodbot.com

5. Български тренировъчен метод /The Bulgarian Method/

Българският тренировъчен метод се свързва с името на Иван Абаджиев – легендарния треньор на националния отбор по вдигане на тежести, който през 70-те и 80-те години направи от страната ни първа световна сила в този силов спорт. Тази система на трениране беше възприемана от много от  съвременниците на Абаджиев като силно противоречива и даже опасна за атлетите, но модерната спортна наука до голяма степен доказва, че метода на Абаджиев просто е изпреварил времето си.  По своята същност българския метод представлява специализация на атлетите в малък брой определени движения /при щангистите това са изхвърляне, обръщане и изтласкване/, които се тренират буквално до припадък – шест дни в седмицата, два до три пъти дневно, на почти 100% от максималната възможна за спортиста тежест. Брутален метод, който дава невероятни резултати и може би точно заради това Иван Абаджиев остава в историята на българския спорт като треньора на 20-ти век. Това, което повечето му критици обаче пропускат, е че метода включва т. нар разтоварващи периоди – време през което състезателите упражняват преди всичко правилното изпълнение на техниката на движението и оставят организма си да се възстанови от тежките тренировки. Българският тренировъчен метод всъщност представлява отличен пример за това, което съвременната теория на спорта нарича периодизация – редуване на тежки и леки цикли на тренировка, постоянен процес на стимулация и адаптация.  В наше време метода е успешно използван от много атлети по целия свят, особено спортисти, които се занимават със силов трибой.

Иван Абаджиев

Автор: Драгомир Ошавков

Още спортни новини следете на Dsport и във Facebook, ViberYouTube и TikTok!