“Има такъв народ” не събра необходимата подкрепа, за да състави кабинет с третия мандат, който беше връчен на политическата партия от държавния глава. След продължила над 2 часа среща между представители на ИТН и ГЕРБ-СДС стана ясно, че формацията на Бойко Борисов няма да подкрепи съставянето на редовен кабинет. Това означава, че България отново отива на предсрочни парламентарни избори.
Деница Сачева и Росен Желязков от ГЕРБ-СДС обаче заявиха, че проведените с ИТН разговори са били добра основа за разговори в следващото 51-во Народно събрание.
Препъникамъкът е липсата на доверие
Сачева заяви пред ИТН, че има липса на доверие и много независими депутати правят парламентът “нестандартен”.
“Няма да скрия, че все още между нас съществува известна липса на доверие за това кога преговаряме пред камери и кога решенията се взимат задкулисно. Този парламент е твърде фрагментиран. Той е изключително нестандартен в много отношения, най-малкото защото в него има 38 народни представители, които в момента не са членуващи в нито една политическа сила. В тези 66 гласа, на които вие разчитате към този момент, се съдържат и гласовете на независими народни представители, нечленуващи в нито една парламентарна група. Това създава сериозни рискове за това колко стабилно би могло да бъде мнозинството”, посочи Сачева.
Големият брой независими депутати в 50-ото Народно събрание се нароиха, след като парламентарната група на “Величие” се разпадна заради вътрешни проблеми и след като от ДПС бяха изключени или напуснаха голяма част от народните представители, несъгласни със съпредседателя Делян Пеевски.
Деница Сачева подчерта, че позицията на ГЕРБ-СДС още от самото начало е била в подкрепа на реализация на първия мандат. Нещо повече - самата тя преди дни декларира, че ГЕРБ-СДС ще отидат на среща с ИТН, но няма да подкрепят правителство с третия мандат. И макар след тази развръзка България отново да отива на предсрочни избори (седми поред), Сачева увери, че на следващите парламентарни избори от ГЕРБ-СДС ще бъдат разумни и умерени.
“Няма да прекрачваме никакви граници, а ще градим мостове, защото следващите парламентарни избори трябва да бъдат последните предсрочни за страната”, заяви тя.
Росен Желязков, който бе част от преговорния екип уточни, че с ИТН имат допирни точки.
“Разговорът внесе яснота, че когато се фокусираме върху политики, избягвайки върху персоналната фиксация, тогава виждаме колко много сме „за“. Ние нямаме значими различия в целите за развитие на обществото, нито във вътрешнополитически, нито във външнополитически план”, заяви той.
Иначе, срещата между ИТН и ГЕРБ-СДС започна напрегнато. Желязков запита какво е отношението на партията на Слави Трифонов към участие в мнозинството, което иска да свали председателя на Народното събрание Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и да състави служебен кабинет. Теза, която преди дни публично обяви Делян Пеевски.
В отговор Тошко Йорданов насочи ГЕРБ-СДС към позицията на Слави Трифонов, който по това време във фейсбук определи тези твърдения като слухове и подчерта, че ИТН провежда разговори в опит да състави кабинет с третия мандат.
Виновен ли е Бойко Борисов?
След срещата Станислав Балабанов от ИТН посочи, бе Бойко Борисов ще носи последствията от провала на третия мандат.
“Сянката, която е надвиснала на лидера над лидера на първата политическа сила, може би за пореден път скри желанието за експертиза на неговите представители. Аз се съмнявам българските граждани да посетят личните партийни интереси на конкретни хора, оставили в блатото на задкулисието идеите за реформи. Тежка ще бъде политическата отговорност на Бойко Борисов, която пое днес. В крайна сметка ще си носи пълните последствия”, каза Балабанов.
Пеевски имал интерес от нови избори
Той обясни кой има интерес от нови избори у нас:
„Един конкретен човек иска бързи избори в държавата и той се казва Делян Пеевски. На база на това, което наблюдавам в публичното пространство, си задавам въпроса да не би да е прекалено голяма сянката на Делян Пеевски над лидера на първата политическа сила. Това са отговори, които обществеността ще разбере съвсем скоро”.
Според Балабанов ИТН са дали “историческата възможност” на всички политически формации да постъпят държавнически.
“Част от тях го направиха, друга част не казаха официалната си позиция. Всъщност отговорността на първата политическа сила и нейния лидер беше да видим има ли възможност в такава тежка политическа криза да пристъпи държавнически”, каза Балабанов.
Срещата с ГЕРБ-СДС беше последна от поредицата проведени по инициатива на ИТН с парламентарно представените формации.
Още по темата
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- Кирил Петков призова ГЕРБ да оттегли Рая Назарян от надпреварата за председател на НС
- Общинските съветници от ГЕРБ-СДС настояват за оставката на председателя на СОС
- Ружа Смилова: Най-вероятно новите избори ще са през пролетта