В с. Пирин, скътано в Пирин планина обсъждат днешния ден, но селото пази истории, които местните разказват къде с притеснение, къде с гордост.
Селото има интересна история, през 19 век е било един от големите металургични центрове в околията. Дълго време е било сред най-големите села в този край. Селото се крие между скалите на Пирин и край река Пиринска Бистрица, където работели около 30 ковачници за подкови, пирони, клинци, земеделски сечива. Бунтовно село, което се вдига още преди Илинденско-Преображенското въстание.
На един от склоновете се извисява църквата - с еднометрови каменни зидове, в която част от мъжете успели да се скрият, когато през 1903 г. турците подпалили селото. Каква е историята на тази църква?
Как местните помнят последните часове на Яне Сандански, който нощувайки тук поема към Неврокоп, въпреки нежеланието на кобилата му да тръгне по пътя през планината, а самият той споделя, че е сънувал лош сън и малко по-късно е убит от засада? Как певицата от триото Сестри Бисерови - Любимка Бисерова открива снимката на процесията, която върху катър сваля тялото на Сандански от планината?
Къщата за гости в село Пирин на Любимка Бисерова е домакин на екипа на Дарик - Маринела Величкова, Константин Вълков и Светлин Давидов, а заедно с Георги Влахов – кмет на с. Пирин, Стоя Стагарева, Никола Църнелов, Костадин Лазаров, Неда Киричкова и Люба Стевесарова разказват и историята за змея, който любил девойка от Гинчовия род, майка ѝ я измила със столист - билка, която знаели само бабите, но това я обезобразило и физически, и психически я увредило, но пък всичко, което семейството засаждало от този момент нататък растяло и давало плод.
Чуйте историите от с. Пирин: