Две години след отварянето на първите „Кореком”-и на „Златни пясъци” през 1965 г. Държавна сигурност настоява те да бъдат затворени. Към искането, отправено през 1967 г. към Министерството на финансите, се присъединяват още Окръжният комитет на БКП във Варна и ръководството на МВР в морския град. Изтъкнатите мотиви са, че магазините не отговарят на първоначалното си предназначение, печалбата от тях е незначителна, а политически са  „неоправдани и вредни, защото компрометират престижа и националното достойнство на нашия народ”.

За негативния „морално-политически ефект” от „Кореком” службите алармират още в края на туристическия сезон през 1965 г.  В секретна справка се анализира, че тъй като във валутните магазини се продават и български стоки, посетителите започват да ги сравняват с чуждите и с възхищение да говорят за предимствата на вносните. В същото време интересът към българските щандове бил слаб, докато пред другите се образували опашки от купувачи.

„Това явление ставаше пред очите на чужденците и те в отделни разговори нагледно показваха превъзходството на капиталистическата икономика”, докладва началникът на отделението на ДС във Варна, което отговаря за „Златни пясъци”. Като още по-голяма опасност той посочва стремежът на българските граждани да намерят валута.

„Нашите граждани, болшинството от тях честни и добросъвестни служащи или работници, сеунижаваха да се молят на чужденците да им продадат чужда валута. Това те правеха в стремежа си да се сдобият на всяка цена с нещо вносно”.

В опитите си да се снабдят с валута някои българи стигат до куриозни ситуации. Млад варненец, който не знаел чужди езици, написал върху лист на немски език, че търси да купи марки, и го показвал наред на чужденците по заведенията.

Чуйте повече в прикачения аудио файл:

Линк към I-ва част