Отборът на Испания се класира за финала на Европейското първенство, след като се наложи над Франция с резултат 2:1.

Под ръководството на Луис де ла Фуенте, испанският отбор показва изключителна форма. С шест победи от шест мача, "Ла Фурия Роха" показа, защо е определяна за един от фаворитите на турнира.

Франция поведе с 1:0 в 9-ата минута. Килиан Мбапе сложи топката на главата на Рандал Коло Муани, който бе изпуснат от Аймерик Лапорт и отблизо вкара топката в левия ъгъл на вратата на Унай Симон.

Хесус Навас извърши нарушение в 14-ата минута срещу Адриен Рабио и получи жълт картон.

Испания изравни резултата със страхотен гол на Ламин Ямал в 21-ата минута. Ямал успя да финтира Адриен Рабио, след което стреля от 25 метра, топката срещна десния страничен стълб на вратата на Майк Менян и влетя във вратата му. Ударът на Ямал бе със скорост от 102км. Ямал се превърна в най-младия голмайстор в историята на Европейски първенства.

Испания обърна Франция за 240 секунди. "Ла Роха" поведе с 2:1 в 25-ата минута. Дани Олмо стреля, топката рикошира в крака на Жул Кунде и влетя във вратата на Майк Менян. Това е трето попадение на Олмо на Евро 2024, като по този начин той се изравни с Коди Гакпо на върха в голмайсторската листа с по три попадения. По толкова имат отбелязани още Джамал Мусиала от Германия, Жорж Микаутадзе от Грузия и Иван Шранц от Словакия.

Испанският отбор е единственият, който е спечелил всичките си мачове до момента, което ги поставя в уникална позиция. Никой отбор в историята на Европейското първенство не е печелил шест мача в един турнир, и това е целта на "Ла Фурия Роха". Формата на отбора е впечатляваща, като те са спечелили 15 от 19-те си мача от началото на 2023 година. Процентът на победи от 79% е най-високият сред всички европейски нации.

Ламин Ямал счупи рекорд и на Пеле

Испанският национал Ламин Ямал продължава да чупи рекорди на полуфинала на Европейското първенство в Германия, съобщи dsport.

На възраст от 16 години и 362 дни Ямал стана най-младият футболист за всички времена отбелязал гол на Европейски и Световни първенства.

Преди Ямал този рекорд се държеше от Пеле 17 години и 239 дни и той го постави през 1958 г.

Интересното е, че и Пеле, и Ямал поставиха рекордите си в мачове срещу Франция.