“През следващата седмица се надявам да получим всички документи по делото на Иванчева, да заработи Комисията по помилване, след което да започне дискусия по нейния случай.”
Това заяви за БГНЕС вицепрезидентът Илияна Йотова.
Йотова уточни, че в комисията работят доказали се юристи, които ще разгледат случая обстойно, също както и всички останали случаи.
Адвокатът на Десислава Иванчева, Николай Хаджигенов поиска нейното помилване от Президента Румен Радев.
Заради “правосъдието”. Президентът да помилва Иванчева настоява Хаджигенов
Припомняме, че на 11.11.22, десетки граждани се събраха на протест пред Съдебната палата в столицата в подкрепа на бившия кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и заместник-кмета Биляна Петрова Десислава Иванчева, Биляна Петрова, както и Петко Дюлгеров са осъдени за корупция, съответно на 6, на 5 и на 4 години, и са приведени за изтърпяване на наказанието от служители на Главна дирекция „Охрана“ при Министерство на правосъдието.
Рано в четвъртък сутрин органите на реда посетиха адреса на Десислава Иванчева и я отведоха към затвора в Сливен. Бившата кметица на Младост излъчи случващото се в социалните мрежи.
Протест в София в защита на Иванчева и Петрова (снимки)
Синът на Иванчева скоро ще навърши една година. Адвокат Николай Хаджигенов, който защитаваше бившата кметица в съда, обясни пред Дарик радио, че тя ще има възможност да се вижда с детето си.
"Това не е прецедент, много затворници имат деца. Ще може да си вижда детето. Няма да й вземат детето, защото тя има майка, която, макар и възрастна, може да гледа детето", обясни Хаджигенов.
В хода на съдебния процес Иванчева прекара около три години в ареста или задържана в дома си. "Те ще бъдат приспаднати от присъдата. Домашнят арест се зачита за изтърпяване на присъда", уточни Николай Хаджигенов.
Десислава Иванчева пристигна в Сливенския затвор
През април 2018 г. Десислава Иванчева бе задържана заедно със заместничката си Биляна Петрова и сочения от прокуратурата за посредник Петко Дюлгеров като тримата прекараха часове на оживен столичен булевард с белезници на ръце.
Тогава от автомобила на Иванчева бяха иззети предварително белязани банкноти, дадени ѝ от строителния предприемач Александър Ваклин. Зрелищната акция бе водена от Иван Гешев, който по онова време бе ръководител на Специализираната прокуратура.
Пред „24 часа”, главният прокурор коментира решението на съда. По думите му, специализираните съд и прокуратура са работели добре и заради днешното решение на ВКС, хората, които са закрили специализираното правосъдие, ще мълчат гузно.
Какво ще се случи с детето на Иванчева? Адв. Хаджигенов отговаря по Дарик
Арестът на Иванчева и Петрова, последван от задържането им в предварителния арест, доведоха до протести в тяхна защита и опит за натиск над държавното обвинение и съдебните състави, гледали наказателния процес. Иванчева и Петрова до последно твърдяха, че са невинни и се обявиха за жертви на борбата с корупцията. Случаят беше ползван и за аргумент при ликвидирането на органите на спецправосъдието, решението за което бе прокарано в предходния парламент.
“Не знам какво става с детето”. ВКС осъди Десислава Иванчева “заради корупция”
В крайна сметка обаче – три съдебни инстанции – несъществуващите днес Специализиран и Апелативен специализиран наказателен съд, както и Върховния касационен съд, издадоха ефективни наказания на тримата подсъдими за извършването на корупционно престъпление. Разликата е в размера на наказанието, тъй като на първа инстанция Иванчева бе осъдена на 20 години лишаване от свобода, докато сега присъдата е намалена на 6 г., по нейни думи на 7 г, от която ще бъде приспаднат срокът на предварителния арест.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм