
Директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ Видин (ДИТ Видин) Надежда Симеонова участва в Кръгла маса на тема: „Младежката заетост в Северозападна България“.
Инициативата бе част от организирания „Ден на кариерата – Видин 2025“, който се провежда за първи път от Русенския университет „Ангел Кънчев“ във Филиала му в областния град. Събитието се проведе в Областния конферентен център съвместно с областния управител - Ани Арутюнян и Дирекция „Бюро по труда“.
По време на участието си директорът на ДИТ Видин представи процедурата по наемане на непълнолетни лица.
Kариерното ориентиране и бъдещата професионална реализация на студентите, както и на завършващи ученици, са сред целите на форума. Представители на работодатели имаха възможност да представят дейността си, свободните стажантски и работни позиции, и възможностите за професионална реализация.
Дирекция „Инспекция по труда“ Видин се включи през 2024 г. в националната кампания на ИА „Главна инспекция по труда“ за повишаване осведомеността сред младежите за техните трудови права и задължения.
За първите три месеца на 2025 г. инспекторите по труда от ДИТ Видин са извършили 156 проверки за спазване на разпоредбите на трудовото законодателство. Установени са 776 . нарушения, от тях 375 са свързани с осъществяването на трудовите правоотношения, а 400 бр. с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
През периода са установени 17 работници и служители, полагащи труд без писмен трудов договор.
За първите три месеца на годината се наблюдава и ръст на дадените разрешения за наемане на работа на непълнолетни лица, техният брой е 17, като спрямо същия период на 2024 г. е бил 8 бр.
Заради нарушения, които пряко застрашават живота и здравето на работещите, инспекторите по труда са приложили 12 пъти мярката спиране на площадки, работни места и съоръжения и са отстранили 5 лица заради неспазване на правилата за безопасна работа. Тази мярка има превантивен характер, защото води до предотвратяване на тежки трудови злополуки, а в някои случаи и спасява човешки живот.
За периода са съставени 71 актове за установяване на административни нарушения.
От Инспекцията по труда апелират при нарушаване на трудовите права работещите да подават сигнали своевременно – докато още са на работните си места, и да съдействат на контролните органи, което е гаранция за по-ефективно прилагане на закона.
Сигнали могат да се подават на място във всяка регионална дирекция, по пощата, с куриер, през специалната форма за подаване на сигнали на сайта на Агенцията, чрез Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление https://edelivery.egov.bg/. Повече информация е публикувана в секцията „Административно обслужване“, рубрика „Център за административно обслужване“.