Информация за българските дружества, включително и предприятия, осигуряващи временна работа, които командироват работници и служители във Франция, ще получава два пъти в годината Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) от френските си колеги.

Решението беше взето на среща между представители на Инспекцията по труда на България и на Дирекция „Инспекция по труда“ на Министерството на труда, пълната заетост и интеграцията и на Централния фонд на Земеделската социалноосигурителна каса на Р Франция=

От своя страна българската институция ще направи картографиране на регионите, от които се наблюдава активно мигриране на български работници, в т.ч. и за директно наемане във Франция. Срещата се проведе в изпълнение на подписаното през 2017 г. Оперативно приложение на Споразумението за административно сътрудничество между правителството на Р Франция и правителството на Р България за борба срещу недекларираната заетост и спазването на социалното законодателство в случаи на трансгранично движение на работници и услуги. Домакин беше ИА „Главна инспекция по труда“.

Българските сезонни работници, наемани в селското стопанство във Франция са сред най-многобройните, поради което контролните институции в двете страни от години работят за задълбочаване на сътрудничеството с цел повишаване ефективността на контрола. Инспекциите по труда на България и Франция участваха в първата съвместна проверка, координирана от Европейския орган по труда. Тя се проведе по време на кампанията по прибирането на реколтата от грозде във Франция през 2021 г. Решението за засилване на обмена на информация е поредна стъпка в съвместните действия, насочени към защита правата на трансграничните сезонни работници.

„Всяка среща между институциите на различни държави е заявка за това, че сме разбрали необходимостта от съвместните действия за решаване на въпросите, засягащи трудовите права на трансграничните работници. Сключеното през 2017 г. Споразумение между двете инспекции по труда допринесе за активно сътрудничество, с високо ниво на доверие и приятелство“, отбеляза в приветствието си към участниците в срещата изпълнителният директор на ИА ГИТ г-жа Екатерина Асенова отбеляза.

Г-жа Annaick Laurent - заместник-директор на френската Дирекция „Инспекция по труда“, заяви, че екипите на двете държави работят отлично, доказателство за което е продължаването на съвместните действия въпреки пандемията от КОВИД-19.

Посочено бе, че проект Eurodetachment, насочен към по-ефективна защита на трудовите права на сезонните трансгранични работници чрез съвместни действия на институционално ниво, включително за повишаване на информираността им, е приключил успешно. Г-жа Agness Leroy -ръководител на Националната група за мониторинг, подкрепа и контрол (GNVAC) сподели, че след 2019 г. се установява спад на броя на командированите във Франция български работници. Тя отбеляза, че за сметка на това нараства броят на директно наетите от френски работодатели, поради което срещите като тази са много полезни, за да се очертаят новите проблеми и да се намерят подходи за справяне с тях.

Проведена бе и кръгла маса, на която се включиха представители на Агенцията по заетостта и Националния осигурителен институт. Присъстващите имаха възможност да видят презентацията на френския експерт на Централния фонд на Земеделската социалноосигурителна каса и да обсъдят проблеми от общ интерес.

В края на срещата бяха очертани насоките и перспективите за бъдещите действия на двете институции в рамките на Споразумението за сътрудничество и бе приет план за действие за следващата година. Бъдещата работа ще се съсредоточи върху засилване на сътрудничеството чрез модула на Информационна система за вътрешния пазар (IMI), в т.ч. по отношение на функционалните ѝ възможности за връчване на решения и/или събиране на санкции.

Представителите на Франция заявиха, че повишеният брой на трудовите злополуки при трансгранично предоставяне на услуги изисква налагането на единен подход по отношение на събиране и докладване на информацията по тях. По този повод представителите на Франция работят върху създаването на единен общоевропейски формуляр, като ще разчитат на подкрепата на Българската инспекция по труда за неговото евентуално утвърждаване и популяризиране.