Поради започналото повишаване на температурите Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ напомня, че работодателите са длъжни да предприемат мерки за минимизиране на риска при работа в горещините. Мерките могат да бъдат организационни или технически, посочват от Изпълнителната агенция.

Слънчево, следобед кратки валежи в Западна България

При работа на открито по-добър ефект имат организационните мерки като въвеждане на повече почивки, промяна на работното време и на вида работа. 

Организационни мерки се препоръчват и при дейности на закрито при производствени процеси, съпътствани с отделяне на голямо количество топлина, за които техническите средства не биха имали голям ефект.

Бургас получи награда от фонд ФЛАГ

Техническите мерки са предпочитани при работата на закрито, когато работодателите са задължени да осигурят в помещенията подходяща температура. Оптималната температура през топлия период на годината е в границите от 18 до 25 градуса, в зависимост от типа работа – лека, средна или тежка. В същото време законодателят определя допустима температура до 28 градуса за лека и средна работа, а за тежка - 26 градуса. 

Започват стачки на обществения транспорт в Солун от днес

На работниците трябва да се осигурят приоритетно колективни средства за защита при работа на открито, най-вече по отношение на риска от слънчев/топлинен удар. За възстановяване на топлинния баланс на организма трябва да се осигурят достатъчно количество питейна вода, топли и студени напитки и други течности за възстановяване. 

Осигуряването на лекарска и първа медицинска помощ е задължение на работодателя. Контролните органи извършват проверки както по сигнали, така и по време на текущата си инспекционна дейност.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм