На  21 март сдружението на хора с увреждания, правозащитната  организация „Достойнство 2023” с председател  Павлина Григорова проведе информационна среща за правата на хората с увреждания с участието на Георги Колев - председател на Съюз на инвалидите в България.

Своята подкрепа, с участието си в събитието, изразиха и кметът на община Левски Любка Александрова, зам. кметът Елка Ангелова и директорът на дирекция „Бюро по труда” Любка Миланова.

Павлина Григорова: „Целта на срещата е на достъпен език, хората с увреждания да достигнат до информацията за техните права в различните закони, защото няма закон в българското законодателство, в който да няма една малка графичка или член ,който да описва правата на хората с увреждания. Хората не познават своите права. На 13 март т.г.влезе постановление № 47 , изменение и допълнение на Правилника за приложение на медицинската експертиза, без нея нито един човек с увреждане няма освидетелстване, няма пенсия, няма социални придобивки, няма права. Тези неща са изключително важни и хората трябва да са наясно с тях". Това сподели за радио Левски г-жа Григорова и отбеляза, че сдружението работи с 26 юристи в страната и  има сериозната подкрепа на кмета на Община Левски Любка Александрова.

Председателят на СИБ Георги Колев в интервю за радио Левски отбеляза, че в лицето на председателя на сдружение „Достойнство 2023” Павлина Григорова, местната общност има един много активен защитник на правата на хората с увреждания.Благодарение на организирания от нея протест пред МЗ, една наредба за медицинската експертиза ,която две години се доработва, е приета от МС  и  НОИ отчита увеличаване на броя на инвалидните пенсии. Това показва ,че рестриктивния, ограничителен  характер на наредбата е лишавал  от финансова подкрепа много хора със заболявания .  

Броят на хората с увреждания от последното преброяване през 2021 г. е 12.4% от населението на България или 665 000 са освидетелстваните от ТЕЛК и са в системата на Агенцията за социално подпомагане, припомни Георги Колев  за радио Левски. Но още десетки хиляди възрастни хора по селата в България не са се освидетелствали, защото са самотни и няма кой да придвижи, както  документацията, така и самите тях до ТЕЛК.

Грешна е представата и на много работодатели за назначаване на работа на хора с увреждания ,отбеляза  г-н Колев ,и това е една от причините много от тях да не се освидетелстват.

В момента 138 000 от освидетелстваните са в трудоспособна възраст, но едва 38 % са работещи. Трудовата заетост е малка, заради негативните нагласи на голяма част от работодателите в България.

Съюза на инвалидите в България/СИБ/ е национално представителна организация към Министерския съвет и общо 21 са организациите в него. Националния съвет на хората с увреждания е консултативен орган към МС  с общо 51 члена.

На заседанията се разглеждат политиките на хората с увреждания и актуализират  законите  в страната, които след влизането на България в ЕС имат прекрасна нормативна база, отбеляза Георги Колев. Правата на хората с увредено здраве  в по-голямата си част се изпълняват , но има още какво да се желае и сдруженията на инвалидите се налага непрекъснато да подсещат държавните и общински институции за прилагане на законните им права.

 Програмите за превенцията на заболяванията, при актуалната  динамична и стресова среда, са крайно наложителни. МЗ е необходимо да реагира адекватно на необходимостта от намаляване на заболеваемостта в страната.