Инфлацията у нас е стигнала най-високия си връх през последните 24 години и е много близо до тази, която мислехме, че сме забравили, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. През 1998 г. тя е била 18,7 процента, а за 2022 година е малко над 15 процента.

Той направи изказването си по време  на националната конференция за Осми март - Международен ден на жената, на тема "Равнопоставеност между мъжете и жените и условия на труд - тенденции и предизвикателства", организирана от Комисията за равнопоставеността, семейството, жените и децата към КНСБ.

Тодор Джиков: Проблемът с високите цени идва не от производителите, а от търговските вериги

В последните седмици има известно успокояване на инфлационните процеси, но цените не падат. Те ще започнат да намаляват когато имаме дефлация, а все още сме далеч от нея, поясни той. По думите на синдикалиста жените у нас са повече засегнати от инфлацията, защото средните им доходи са по-ниски.

Данните за работните заплати у нас сочат, че разликата в заплащането за декември е 15,5% в полза на мъжете, заяви Пламен Димитров. В някои от високоплатените сектори разликата достига огромни размери, добави той и даде следните примери. Жените преобладават в най-ниско платените сектори, посочи още Пламен Димитров.

Слънцето ще стане червен гигант и ще ни погълне? Интервю с ChatGPT

Стигайки до пенсия, 51 процента от жените пенсионери са изложени на риск от бедност и социално изключване спрямо 37 на сто при мъжете, поради различията в пенсиите им. Жените получават средно с 20 процента по-ниска пенсия или това означава 131 лева от средните пенсии за 2021 г., но за 2022 г. тенденцията е същата.  

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм