Ако България не осъществи реформите, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост, съществува риск да загуби част от средствата по второто плащане. Това стана ясно по време на изслушването на служебния министър на финансите Людмила Петкова в парламента. 

Очаква се Европейската комисия да направи оценка на напредъка в изпълнението на реформите през средата на годината. След тази оценка страната ще разполага с шест месеца, за да покаже резултати. Ако не се постигнат очакваните резултати, може да бъде наложена финансова корекция, която няма да подлежи на възстановяване.

Според министър Петкова една част от ключовите реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост не са изпълнени.

“Това, което по принцип трябва да бъде направено по второто искане е, че една част от ключовите реформи, които са заложени, не са изпълнени. Това са освен картата за климатична неутралност, това са и промени в няколко законопроекта, които трябва да бъдат приети от Народното събрание. Доколкото си спомням в 49-ото Народно събрание бяха внесени законопроекти от Министерския съвет, бяха направени предложения, но тъй като 49-ото Народно събрание приключи дейността си е и тези законопроекти не бяха приети, те бяха архивирани и процесът започва отначало”, коментира Петкова.

Законопроектите, които трябва да бъдат приети, представляват съществена част от необходимите реформи и изискват одобрение от Народното събрание. Сред тях са правилата за избиране на членове на новата Комисия за противодействие на корупцията, Закона за личния фалит, Закона за защита на лицата, които подават сигнали за нередности, както и промените в Кодекса за етично поведение на българските съдии и прокурори.