Законът за енергията от възобновяеми източници в морски пространства, който регламентира изграждането на вятърни електроцентрали в Черно море, е най-добре да бъде оттеглен, докато не бъде прецизиран и обмислен. Това мнение изрази във варненското студио на Дарик Илин Димитров - секретар на президента по въпросите туризъм, образование и култура и бивш служебен министър на туризма.

Димитров заяви, че е изключително против идеята за изграждане на ветрогенератори край морския ни бряг. По думите му даването за пример на други европейски държави, които имат подобни ВЕИ, не е подходящо, тъй като те не използват морето си за туризъм.

„Ние сме туристическа държава със само 384 км брегова ивица. Гърция има 14 200, а Турция - 7 200 км. Защо трябва да слагаме ветрогенератори пред малкото ни море, което генерира 70 на сто от приходите в туризма? Сезонът ни е кратък, няма нужда да правим такива ходове и да го застрашаваме допълнително“, коментира специалистът с опит в туризма.

Според бившия министър становището на МОСВ по темата е странно, а Министерството на туризма е излязло със „завъртяно и витиевато“ становище. Министерски съвет явно също нямал против проектът да се осъществи.

„Влизаме в една паралелна реалност, в която политиците си мислят, че хората нямат нищо против, а реално хората навсякъде са настръхнали. Една малка група хора ще спечели, а една голяма група явно ще загуби. Цялата тази работа намирисва на лобизъм“, изтъкна Илин Димитров. Той изрази надежда между първо и второ четене на закона здравият разум да надделее.

Легловата база по морето спря да нараства, каквато беше тенденцията в продължение на десетина години. В момента се забелязва повече обновяване на хотелските бази. Добра тенденция е увеличаване на леглата за медикъл и СПА туризъм, изтъкна ексминистърът. Според Димитров във Варна трябва да се акцентира на събитийния и конгресния туризъм. На градът му липсва един конгресен център до Морска гара, смята той.