Илияна Йотова: Не сме готови да посрещаме случаи като този с издирвания Сашко от Перник
Форум за социалните услуги в България и трето издание на Международна конференция за аутизма се провеждат на 14-ти ноември в Плевен.
Пред журналисти, вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, която е патрон на Форума и Международната конференция за аутизма, каза:
„Тази конференция е повод да си отговорим, дали като институции и като общество сме готови да посрещнем подобни случаи и моят отговор е „не“, защото и сдружението „Аутизъм днес“ е малко подкрепяно от страна на държавата и институциите.
Ние нямаме нито Национален план нито Национална програма, нито координирани действия на различните институции като Министерство на здравеопазването, Министерството на социалните грижи, както и различните агенции, за да могат гражданските организации, които работят по тези въпроси да се чувстват сигурни и да могат да дадат цялата експертна помощ, на която са способни“.
Относно случая с изчезналия и все още издирван Сашко от Перник, вицепремиерът Илияна Йотова каза:
„Нe сме убедени, че още от самото начало, предвид и заболяването, което има детето, са взети необходимите мерки. Тези деца са различни и са познавани от специалистите и тази експертна помощ в случая е много важна. Различни са, а от самото начало сякаш тръгнаха да търсят детето така, както всеки един изчезнал човек.
Не знам дали е потърсено сдружението „Аутизъм днес“ или експерти и мисля, че това трябваше да се направи“.
Илияна Йотова подчерта, че за днешната конференция е важно да очертае две много важни неща:
„На първо място да се знае, че е нужно да се изследват всичките проблеми, които съпътстват едно дете или възрастен човек с аутизъм, от здравните грижи, до образованието, социалните грижи, до финансирането на съответните програми и най-вече работата на експертите и специалистите с тях.
На второ място трабва да се види, как да се направи така, че институциите, които са призвани да се грижат за такива случаи, да имат своите координирани действия помежду си.
В момента сякаш всяка една от тези институции работи сама за себе си, а в случая е по-добре да се изграждат мрежи, които да се занимават със семействата и с тези деца и възрастни хора с аутизъм, за да може тези грижи да имат своя интегриран и комплексен характер, и така тази помощ да бъде по-резултатна и успешна“, каза Илияна Йотова.