
Изместват ли социалните въпроси, образователната функция на училищата, трябва ли настоятелствата да знаят абсолютно цялата информация, достъпна до преподавателите, включително и за интимния статус на възпитаниците и докъде да се разпростират правата на всички родители? Тези три теми постави на фокус в ефира на Дарик Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов.
В авторското предаване „Икономистът говори“ той представи пред слушателите ожесточените дебати зад Океана и обществената рефлексия върху темата „Училищните настоятелства и бордове. Контра-революционерите“.
„Краят на това лято е доста горещ в много от Американските щати, а също и в Европа, където започват да стават все по-актуални училищните настоятелства. В момента се разгаря жестока дискусия, като първоначално се е смятало, че влияние оказват консервативни кръгове, включително се говори и за Републиканската партия. Но се оказа, че и родители – демократи, евангелисти и пр. се обединяват все повече около темата - кой трябва да бъде акцентът в работата на училището и поставят сериозния въпрос за начина на преподаване и преминаването на втори план на основната образователна функция“, каза проф. Балтов, като постави акцента върху Нетипичната коалиция, която изниква от битките на училищните бордове в Калифорния.
Той съпостави американския модел с българската образователна система. И категорично заяви позицията си – старт на учебната година у нас на 1 септември.
„Българското образование убедително трябва да затвори тази 101 годишна история, въведена от правителството на Александър Стамболийски през далечната 1922 година с цел децата да участват в прибирането на реколтата“, каза той. Важно е да се чуе гласа на училищните настоятелства в България, посочи проф. Балтов.
Чуйте проф. д-р Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток: