НС отхвърли третия вот на недоверия към кабинета „Желязов“. Той беше внесен от „Възраждане” с подписите на още две от формациите в Народното събрание - "Величие" и МЕЧ, а темата е "Провал на фискалната политика". 

130 депутати гласуваха против свалянето на кабинета, а 54-мата народни представители от трите подкерпящи предложението партии гласуваха "за". За да е успешен един вот, са необходими поне 121 гласа.

Коалиционните партньори на "Продължаваме промяната", "Демократична България" и този път не участваха в гласуването на вота на недоверие.

Верните на Ахмед Доган депутати от АПС също не участваха в гласуването.

ПП-ДБ, заяви, че ще подкрепи вот на недоверие след 8 юли - датата, на която се очаква окончателното становище на Европа относно влизането на страната в еврозоната. Днес стана ясно, че най-вероятно такъв ще бъде иницииран от тях през септември.

Другата седмица пък ще бъде дебатиран и гласуван четвърти вот на недоверие - внесен вчера от "Величие", с подкрепата на МЕЧ и "Възраждане". Темата е "Екология".

Днес се стигна до прегласуване при което вотът подкрепиха само вносителите му от "Възраждане", МЕЧ и "Величие". "Против" бяха от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", "Има такъв народ" (ИТН) и четирима депутати, нечленуващи в парламентарна група. "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и "Алианс за права и свободи" не участваха в гласуването. 

Председателят на парламентарната група на МЕЧ Кирил Веселински каза, че кабинета е на Бандитски и Магнитски, по думите му най-мръсният мафиотски кабинет от началото на прехода след "Беров". Добрата новина е, че българският народ се събужда и ще ви покаже пътя от Народното събрание и изпълнителната власт на следващите неизбежни парламентарни избори, заяви Веселински.

Най-доброто, което може да се случи на България, са предсрочни избори, защото огромната част от българския народ, включително и мълчаливото мнозинство, което не отива да гласува, няма доверие на управляващите в момента партии, заяви лидерът на "Възраждане". Вотовете на недоверие тепърва ще продължават, заяви още Костадин Костадинов

Едно казвам на цялата опозиция в парламента и на тези в другите сгради, които чакат проектите - избори ще има в годината, когато изтекат четирите години. Това заяви председателят на ПГ "ДПС - Ново начало". Трябва всички да се събудят, да спрат с това губене на време, да работим за хората, да си вършим работата за това, за което са ни пратили, каза Делян Пеевски. Коментарът му беше в отговор на въпрос каква е оценката му за вота и дебатите по него.

Докато опозицията продължава с тези безсмислени действия, българските граждани трябва да знаят, че всъщност опозицията продължава да си взема високите заплати, на практика да прави така, че да няма нищо полезно за тях. Така заместник-председателят на парламентарната група ГЕРБ-СДС Деница Сачева коментира в кулоарите на парламента третия, неуспешен, вот към правителството на Росен Желязков. Правителството е на ГЕРБ-СДС, „БСП - Обединена левица“ и „Има такъв народ“, отговори на въпрос Сачева. По думите ѝ кабинетът може да падне, ако опозицията има 121 гласа, а това не е така. По-важно, според нея е, защо ПП-ДБ са обявили, че няма да подкрепят този вот на недоверие с аргумент еврозоната, а са се скрили и не са били в залата. Кога и как ни показват ПП-ДБ, че имат принципно положение, попита Деница Сачева. Тя обясни, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не е бил в залата при гласуването, защото има важни срещи в централата с депутати и европейски партньори. Фокусът продължава да е еврозоната, планът за възстановяване, реалната, истинска работа, а не вотове на недоверие, посочи Деница Сачева.

На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Пак 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.

На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” - 131. Стигна се и до прегласуване . В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”.