Кметът на Бургас Димитър Николов поиска отмяна на актуализираните от КЕВР цени на водата. От местната администрация вече са подали жалба до Административния съд в столицата, с което се иска решението на комисията за 60% увеличение от 1 август, тази година, да бъде обявено за нищожно или незаконосъобразно, тъй като „общината и гражданите са персонално засегнати от него“, се посочват в съобщение до медиите.

„Цената на водата е увеличена заради бъдещи инвестиции, които обаче дружеството ВиК към настоящия момент не е направило, а в същото време събира средства от крайния потребител“, се казва в мотивите на жалбата. Според кмета на Бургас, местният общински съвет не е гласувал пределните цени на водата, които дружеството ВиК е предложило на КЕВР, а е съгласувал единствено програмата за инвестиции в общината.

Хотелиери търсят правна възможност за съдебна атака срещу ВиК Бургас

Основен аргумент за обжалването е разминаването между съдържанието на решението на КЕВР и това, което е съгласувано от общинските съвети. С решението на КЕВР се утвърждават конкретни показатели и цени на услуги, предоставяни от оператора. Не такова обаче е решението, което са съгласували общинските съвети.

Новата цена на водата в Бургас е приета за „социално поносима“ от КЕВР, без да е отчетена социално-икономическата обстановка в страната и възможността на домакинствата да поемат този разход, пишат от още от местната администрация.

Асоциацията по ВиК-Бургас обясни защо се вдигна цената на водата

По-рано днес стана ясно, че хотелиери по Южното Черноморие обмислят завеждането на колективен иск за отмяна на решението на КЕВР, с което беше одобрено искането на ВиК-Бургас, а именно за увеличение на кубик вода с 60%, считано от първи август, тази година. Според представителите на туристическия бранш, това не би следвало да се прави в разгара на летния туристически сезон. 

Кметът на Поморие Иван Алексиев: Функционалността и дейността на ВиК дружествата трябва да бъдат преразгледани

Кметът на Поморие излезе с остра позиция, относно полезността на ВиК Асоциацията на общините в региона. Според него, така устроена тази структура не би могла да разреши проблемите във ВиК сектора, а напротив. 

Ето какво се посочва в позицията на кмета на Поморие: "Във връзка с позицията на АВиК-Бургас и твърдението, че увеличението на ВиК услугите и предстоящите инвестиции, залегнали в Бизнес плана за 2022 – 2026 г. в област Бургас са приети единодушно от членовете на асоциацията без забележки, уточнявам че:

По време на проведеното заседание не е коментирано и гласувано от членовете на Асоциацията увеличението на водата. Единственият коментар, направен от директора на „ВиК“ ЕАД гр. Бургас инж. Ганчо Тенев, бе относно цената на тока, която влияе при образуването на цената на ВиК услугите, с пояснението, че при изготвянето на гласувания Бизнес план е калкулирана електроенергия на база отчетената средна цена за последните 6 месеца на 2021 година.

По предложената Подробна инвестиционна програма на „ВиК“ ЕАД – гр. Бургас, единствено Община Поморие гласува „против“ с мотиви, че тя не отразява реалните проблеми на общината във ВиК сектора." 

Подобна поизиця изрази в началото на тази година и вече бившият областен управител на област Бургас проф. Мария Нейкова. 

Проф. Нейкова: "В и К" асоциацията да не е в Бургас, а към МРРБ

"С реформите във ВиК сектора в обособена област Бургас е създадена Асоциация по ВиК, в която участват държавата и всички общини. Това създаде на областните администрации неясноти и затруднения. Като председатели на тези асоциации, на областните управители нормативно са вменени редица функционални задължения, за изпълнението на които липсва експертно, административно, техническо и финансово обезпечаване. В рамките на настоящата експертна и щатна численост, както и бюджет, Областна администрация Бургас не е в състояние да стопанисва ефективно ВиК активите - публична държавна собственост.

Налице са сериозни проблеми, свързани и с отчитането, и приемането от Областна администрация Бургас на инвестиции - държавна собственост, извършени от оператора „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД", посочи Нейкова. 

Реакция след решеието на КЕВР за 60% увеличение на водата до 4,29 лв. за кубик, имаше и от Общински съвет Бургас. Местните управници излязоха с обща декларация в четири точки. Публикуваме я без редакторска намеса: 

Във връзка с прието решение  по т.37 от дневния ред на заседанието на Общински съвет – Бургас, проведено на 07.04.2022 г., отразено в Протокол №36 декларираме, че

"Категорично сме против максималната прогнозна цена на ВиК - Бургас и утвърдената от КЕВР пределна цена. Общинският съвет не е компетентен орган да приема цени на услуги, предлагани от ВиК – Бургас. Общински съвет – Бургас не приема, а съгласува Бизнес план за развитие на дейността на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас за периода 2022 – 2026 г. Няма общински съветник, който да е против инвестиционните политики на ВиК оператора в град Бургас.

 В Бизнес плана за развитие на дейността на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас, предложен от ВиК - Бургас за привличане на инвестиции е заложено европейско и държавно финансиране. Вместо това се пристъпва към използване на собствени средства, като се прехвърля тежестта и отговорността върху гражданите. Бездействието не е оправдание за неизпълнение на поетите ангажименти. Общински съвет – Бургас напълно подкрепя жалбата на Кмета на Община Бургас в предприетото оспорване на решението на КЕВР в съда и призовава кметовете на останалите общини в област Бургас да направят същото." 

В същото време председателят на гражданската платформа "Изправи се. БГ" Мая Манолова обяви в социалната мрежа Facebook, че ще бъдат предприети стъпки за внасяне на казуса в водата в Бургаско във Върховната административна прокуратура. Платформата на Манолова започва подписка в подкрепа на искането, а идния понеделник ще бъде организирана и протестна демонстрация пред сградата на ВиК Бургас.