Освен настоящия служебен премиер Димитър Главчев, и други, заемащи висши държавни постове, изброени в т.нар. “домова книга” от възможни номинации за назначаване за служебен премиер, са изявили съгласие да застанат начело на следващия служебен кабинет. Това стана ясно по време на задължителните консултации между държавния глава Румен Радев и парламентарно представените политически сили преди насрочването на поредните седми предсрочни парламентарни избори. 

Снимка: БТА

“Ситуацията е малко по-различна от предишния път. Преди само и единствено г-н Главчев пое този ангажимент. Повярвайте ми, това е труден и много отговорен ангажимент. Сега не е само той. Имаме и други хора, които са изявили готовност. Не споменавам имена, не искам ей така да хвърлям хора в публичното пространство”, заяви президентът Радев, като добави, че предстоят още разговори с възможните кандидати за премиерския пост.

Сред спряганите имена на съгласили се да станат служебен министър-председател в медийното пространство се появиха имената на подуправителя на БНБ Петър Чобанов (бивш депутат от ДПС и считан за приближен до съпредседателя на Движението Делян Пеевски), както и на зам.-председателя на Сметната палата Горица Грънчарова - Кожарева.

Президентът и този път не пропусна да подчертае, че след т.нар. шеста поправка в Конституцията, правомощията му по отношение на назначаването на служебно правителство са силно ограничени.   

“Моите възможности за избор на министър-председател са драстично ограничени. Веднага пристъпих към разговор с всички потенциални премиери, които не са приключили окончателно. Не можем да бавим повече процеса и трябва да има яснота в държавата за нейното управление”, заяви президентът.

След промените в Конституцията той може да избере служебен премиер сред председателят на Народното събрание (НС), управителят или подуправителите на Българската народна банка (БНБ), председателят на Сметната палата или заместниците му, омбудсманът или негов заместник.

На консултациите при президента в четвъртък се отзоваха всички парламентарно представени формации. Предсрочните избори да се проведат на 20 октомври, поискаха от БСП и ГЕРБ-СДС. Държавният глава заяви, че ще движи процедурата по насрочването на предсрочните избори с бързи темпове, но ако се спре на датата 20 октомври, то това би означавало депутатите да прекъснат лятната си ваканция, която са ми си гласуваха от 17 август, за да може служебния кабинет да положи клетва на 20 август. 

Президентът коментира и слухът за готвено сваляне на шефа на парламента Рая Назарян (ГЕРБ-СДС). Самата Назарян ясно заяви, че няма амбиции да стане служебен премиер, но ако беше свалена от председателския пост в НС, онзи, който заемеше мястото ѝ, щеше да е допустима по Конституция фигура за поста “служебен министър-председател”.

По-късно Кирил Петков от ПП потвръди, че е коментирано свалянето на Назарян, но за да се пребори “модела Пеевски” дългосрочно няма да свърши работа процедурен вариант. Самият Пеевски пък посочи като идеолог на заверата президентът Радев. Днес държавният глава заяви:

"Аз не мога да приема, че председателят на Народното събрание, една от най-важните фигури в държавата, ще бъде подменен, само за да стане някакво назначение на човек, който е удобен на служебен министър-председател. Изказах отношение в подкрепа на българския парламентаризъм. Така не може да се подхожда към председател на Народното събрание”.

“Независимо от противоречивите оценки за промените в Конституцията. (...) Нашето категорично мнение е, че партиите не трябва да се бъркат в компетенциите на президента и какъв трябва да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинирани за премиер и за министри, защото това е изцяло във Вашите компетенции и в компетенциите на назначен от Вас министър-председател”, заяви депутатът от ГЕРБ-СДС Росен Желязков.

Борислав Гуцанов от БСП коментира: 

“Бъдещият премиер да е равно отдалечен от всички партии", посочи по време на срещата Борислав Гуцанов от БСП.”

Макар че изразиха желание да не се месят в избора на президента за назначаването на служебен премиер, от ПП-ДБ повториха позицията си, че нямат доверие на настоящия вътрешен министър Калин Стоянов. 

“Този кабинет трябва да осигури честни избори. Ние нямаме доверие в сегашния вътрешен министър Калин Стоянов. Има данни, които показват, че ние имаме основание за това. Нашият призив е, когато обсъждате това с бъдещия служебен премиер да вземете предвид и това и да назначите друг министър”, изрази позиция Николай Денков.

Докато Денков бе премиер на редовно правителство, Калин Стоянов бе назначен за МВР шеф от ПП-ДБ. После формацията сне доверие от него, но Димитър Главчев, който е бивш кадър на ГЕРБ го остави начело на вътрешното ведомство.

“Тази консултация е напълно безсмислена, за да ограничи правомощията на президентската институция. Българите не харесват лицемерието на политиците”, заяви лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов.

Йордан Цонев от ДПС уточни, че парламент, в който няма определено мнозинство, носещо отговорност за бюджета и дейностите по отношение на законодателството и изпълнителната власт, е меко казано опасен, защото създава лошо, вредно, некачествено законодателство.

“Най-лесно е, когато няма отговорност, всички да бъдем популисти. Колкото по-бързо приключи работата на този парламент, толкова по-малко са опасностите за законодателството и за финансовата стабилност”, добави Цонев. 

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов посочи виновникът да няма редовен кабинет. Заяви, че това е една политическа партия, която “има зависимост от една половинка от партия”.

“Домовата книга”, която беше заложена от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, е такава каквато е, и президентът Радев няма големи възможности кой да назначи за премиер", каза Йорданов, визирайки шестата поправка в основния закон, която мина с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС.

На финала президентът изрази увереност, че след изборите ситуацията ще е същата. В отговор получи реплика от Костадин Костадинов, който го запита откъде знае това. 

“Виждаме, че трябва да работим с коалиции. Ако не заложим някаква търпимост преди изборите, тогава много трудно се правят коалиции след тях”, каза държавният глава, имайки предвид необходимостта от промяна в политическия подход.


Чуйте прикачения звуков файл