Михаил Михайлов ще представя България на 59-ото Венецианско биенале (23 април - 27 ноември). Неговият проект "Ето къде си" с куратор Ирина Баткова беше избран в конкурс сред 17 проекта. Представянето беше днес в Националната художествена
галерия.

Жури, назначеното от Министерството на културата (МК), постави на второ място Ралука Воиня и Лъчезар Бояджиев с "Метро за Венеция", а на трето място - Ларс Нордби и Димитър Солаков с "Нека човечеството се преобърне. Имам нужда от по-малко приоритети".

Художникът Михаил Михайлов, който от години живее в Австрия, стана известен с рисунките си на прах. Той е роден във Велико Търново, където завършва университет живопис. Във Виена разбира, че това не му стига, за да изрази себе си. Една от първите му работи има доста хумор, както самият той казва. Става въпрос за интервенция върху плакат на Музея за модерно изкуство във Виена. Това е реклама на самия музей, където се изредени най-известните имена, с които музеят работи.

Фотоалбум представя 33 български постановки от последните 10 години

"Направи ми впечатление, че има едно празно място на този плакат и това ме провокира да сложа името си сред другите известни автори", разказва Михайлов. Това остава незабелязано доста дълго време, докато в един момент хора не се обаждат в музея, за да питат кой всъщност е този Михаил Михайлов.

"Тогава получих един мейл и моето име беше премахнато от тази стена, наречена от тях стена на славата. Останаха следите от лепилото, с което бях залепил буквите. След това те бяха облепени с прах и отново се изписа моето име", разказва с усмивка художникът.

"Това, което днес ме занимава, е темата за човешкото съществуване, затова кой съм аз, кои сме ние и по какъв начин сме свързани един с друг, и за какво трябва да се грижим в нашето бъдеще", казва Михайлов.

От МК обясниха, че сумата за наем на пространството в биеналето е 80 хиляди евро с ДДС, осигурени от бюджета на министерството. Самият проект "Ето къде си", който представлява постоянна инсталация, е на стойност 60 000 лева.

Както писа БТА, националното участие на България във Венецианското биенале ще се реализира в експозиционното пространство "Спацио Рава" (Spazio Rava). То се намира в централната част на Венеция в квартала Сан Поло на "Канал Гранде", в близост до моста Риалто, съобщават от НХГ.

Настоящото национално представяне на страната ни е десетото поред след 1910 г., 1942 г., 1948 г., 1964 г., 1993 г., 1999 г., 2007 г., 2011 г., 2019 г.. За втори път конкурсната процедура се провежда от назначеното от Министерството на културата жури.

Венецианското биенале е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство, основан през 1895 г. Всяко негово издание се формира от международен проект, воден от темата избрана от куратора му и самостоятелни национални участия, както и от официална паралелна програма. В предишното издание на Венецианското биенале за изкуство през 2019 г., 90 страни представиха свои национални участия. Биеналето привлече над 593 000 посетители, включително и 24 000 професионалисти по време на тридневното предварително откриване през май 2019.

Топ звездите на иранското кино в програмата на Sofia MENAR 2022

Макар че темата на международния кураторски проект на Венецианското биенале не е задължителна за националните участия, те често се съобразяват с нея. През 2022 г. артистичната директорка на международнaта изложба е Чечилия Алемани. Името на проекта е "Млякото на мечтите" (The Milk of Dreams) и е взето от книга на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011).

Нейните истории описват магическия свят, в който животът непрекъснато се преосмисля през призмата на въображението - освободен свят, където всеки може да се преобрази, да стане нещо или някой друг. Според Алемани фокусът на нейната изложба е върху три теми - представянето на тела и предмети и техните метаморфози, връзката между индивидите и технологиите, и връзката между телата и земята.

Тя има за цел да провокира участниците и аудиторията с въпроси като как се променя дефиницията за човека, какво представлява животът и какво отличава животните, растенията, хората и нечовеците, какви са нашите отговорности към планетата, другите хора и различните организми, с които живеем, и как би изглеждал животът без нас.

Чечилия Алемани е известна кураторка, която се е установила в Ню Йорк. Тя е първата италианка на позицията артистичен директор на Венецианското биенале. Основната част на нейната експозиция ще се разгърне в централния павилион на Giardini della Biennale и Arsenale.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук